P1010822Teatr JUŻ KOŃCZYMY uczcił Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca) happeningiem pod hasłem "Dotknij Teatru", poświęconym "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Ten dramat Polacy wybrali na lekturę tegorocznego Narodowego Czytania.

Akcja odbyła się w centrum Radzynia – na ulicy Ostrowieckiej około godz. 17. W klimat dramatu wprowadzali przechodniów młodzi aktorzy w odpowiednich kostiumach. Wśród nich można było rozpoznać Pana Młodego i Pannę Młodą oraz innych weselników w strojach krakowskich, ale także Rachelę i jej ojca – Żyda, Jaśka, co zgubił Złoty Róg, no i oczywiście – Chochoła. Najpierw postacie te stały nieruchomo niczym manekiny na ulicy Ostrowieckiej przed witrynami sklepów, wśród rozwieszonych pamiętnych cytatów z "Wesela", z których część weszła do naszego języka powszedniego. Kulminacją happeningu był finisz dramatu z chocholim tańcem – kiedy do weselników zastygłych w oczekiwaniu na znak do podjęcia walki narodowej przybiega Jasiek, który- niestety - zgubił Złoty Róg i przez to nie może ich obudzić do działania.

W akcji uczestniczyli: Joanna Głodek, Agata Grudzień,, Joanna Matuszewska, Natalia Pawełczak, Olga Śliwińska, Aleksandra Zbirska , Weronika Zielińska, Gabriel Krzewicki, Jakub Płecha oraz Wojciech Matuszewski. - Chcieliśmy w ten sposób zaznaczyć, że 27 marca jest Międzynarodowym Dniem Teatru i przechodniów zaskoczyć, sprowokować do chwili refleksji, może zachęcić do sięgnięcia do lektury – podsumowała opiekunka teatru i pomysłodawczyni projektu Ewa Śliwińska.