DSC 305Występy artystyczne radzyńskich gimnazjalistów w Radzyńskim Ośrodku Kultury zwieńczyły obchody Święta Niepodległości w Radzyniu. Gimnazjum nr 2 zaprezentowało montaż słowno-muzyczny zatytułowany „A to Polska właśnie”, Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich przypomniało widowisko poświęcone patronom szkoły. Wzruszona publiczność, która po brzegi wypełniła salę ROK za wspaniałą lekcję patriotyzmu dziękowała brawami na stojąco.

Program „A to Polska właśnie” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 przypomniał zebranym drogę Polski od rozbiorów do niepodległości. Komentarz historyczny przeplatany był pieśnią i piosenką patriotyczną, strofami poezji, pantomimą, tańcem. Szczególne wrażenie na widzach wywarła pantomima przedstawiająca rozbiory Polski oraz taniec z flagami. Podziw wzbudziły również występy wokalne: zarówno wspaniałego chóru, jak i utalentowanych solistów – wielkie brawa dla nauczyciela Tomasza Dzidy. Nie brak było odniesień literackich – jak w przypadku pamiętnego dialogu Panny Młodej z poetą z "Wesela" Wyspiańskiego.

Gimnazjum nr 1 zaprezentowało widowisko poświęcone swym patronom – Orlętom walczącym w listopadzie 1918 r. o wolność Lwowa. W spektaklu zostały wykorzystane m.in. utwory muzyczne lwowian Wojciecha Kilara i Bartosza Chajdeckiego oraz teksty poetów związanych ze Lwowem, m.in. Mariana Hemara i Zbigniewa Herberta oraz Kornela Makuszyńskiego. Przypomniana została postać najmłodszego kawalera Orderu Virtuti Militari – 13 -letniego Antoniego Petrykiewicza, który zginął w obronie ukochanego miasta.

- Pragnę wyrazić wielką wdzięczność wszystkim artystom biorącym udział w dzisiejszym przedstawieniu – powiedział po spektaklu burmistrz Jerzy Rebek. - To jest zadziwiające, że młodzi ludzie potrafią tak pięknie oddawać emocje, które towarzyszyły nam na przestrzeni dziesięcioleci.

Włodarz miasta dziękował także rodzicom, dyrekcji gimnazjów i wychowawcom za trud włożony w przygotowanie występu. - Składam wyrazy największego szacunku i uznania za państwa pracę. To, co dzisiaj zobaczyliśmy, jest również niezwykle zobowiązujące dla nas, ludzi dojrzałych. Musimy tym młodym zapewnić dobrą przyszłość, chcę zadeklarować, że uczynimy wszystko, aby przyszłość tych młodych, pięknych ludzi była jasna, czytelna – dodał Jerzy Rębek.