DSC 0242Powiedzieć, że widzowie wychodzili ze spektaklu zachwyceni, głęboko wzruszeni, to w tym przypadku jeszcze za mało. Musical "Życie Maryi" to nie tylko wydarzenie artystyczne wysokiej próby, ale także - poruszające doświadczenie religijne. Wspaniała forma artystyczna w połączeniu z emanującym ze sceny entuzjazmem wiary sprawiają, że widz nie tylko ogląda widowisko, ale się z nim utożsamia, staje się jego uczestnikiem, aktorem – wspólnie śpiewa, doświadcza, wspólnie się modli...

W Radzyniu przedstawienie muzyczne zostało wystawione na scenie widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury w niedzielę 16 października. Wielkie zainteresowanie wydarzeniem spowodowało, że spektakl został wystawiony przy pełnej sali dwukrotnie – o godz. 17.00 i 19.00.

Musical opowiada wydarzenia ewangeliczne z udziałem Maryi – od sceny zwiastowania przez nawiedzenie świętej Elżbiety, narodzenie, ofiarowanie, odnalezienie Jezusa w świątyni jerozolimskiej, wesele w Kanie, nauczanie, drogę krzyżową, śmierć, zmartwychwstanie Jezusa, i zesłanie Ducha Świętego. Każda ze scen miała swoją dramaturgię, niosła inne emocje, przy wielu trudno było opanować wzruszenie, nawet łzy.

Opowieści to niezwykłe-wyśpiewane w pełnych ducha pieśniach uwielbienia, wytańczone entuzjazmem wiary, świetnie zagrane i... skomponowane plastycznie. Wiele scen spektaklu tworzy żywe obrazy znane z ikonografii chrześcijańskiej, iskrzące się barwami, przetkane światłem.

Musical przygotował w 2014 r. Zespół Ewangelizacyjny "Guadalupe" z Lublina, działający przy lubelskiej katedrze, wspólnie ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus. Występuje w nim ok. 60 osób, w tym grająca  na żywo około dziesięcioosobowa orkiestra.

Okazało się, że obie grupy obfitują w nieprzeciętnie utalentowanych młodych ludzi: libretto do musicalu napisała założycielka wspólnoty i główna wokalistka zespołu "Guadalupe", także autorka muzyki Agnieszka Beszłej (grająca w musicalu rolę Maryi) wraz z Aleksandrą Rydzak również należącą do wspólnoty. Konstrukcję scenografii wykonał Michał Czakon razem z członkami Akademii Młodzieżowej Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, na której malunki przygotowała Diakonia Adoracji i Pisania Ikon ze wspólnoty Najświętszego Imienia Jezus. Członkowie tej wspólnoty zajęli się również oprawą taneczną tego wydarzenia.

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą. Na jej dalszy ciąg pod przewodnictwem Zespołu Ewangelizacyjnego "Guadalupe" zapraszamy w piątek 21 października o 18.00 do kościoła pw. Świętej Trójcy, gdzie odbędą się comiesięczne modlitwy o uzdrowienie.

Więcej o wspólnocie można się dowiedzieć na stronie www.guadalupe.com.pl

Dziękujemy Wspólnocie za Waszą obecność w Radzyniu, za dostarczenie nam głębokich przeżyć  artystycznych i religijnych. Dziękujemy pani Henryce Krasuckiej, z której inicjatywy zespół został zaproszony do Radzynia.