IMG 3864„Witam Cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie. Witam!
Bo po to przecież jestem,
Abyś mnie ujął w dłonie i czytał.” (E. Szymański)

Pod takim hasłem odbył się już po raz trzeci - Powiatowy Konkurs Czytelniczo – Literacki w Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim. Skierowany był do gimnazjalistów z całego powiatu. Na zaproszenie odpowiedziało 22 gimnazjalistów z 9 szkół i 19 zostało zakwalifikowanych do drugiej części konkursu. Ideą przedsięwzięcia jest rozbudzanie pasji czytelniczych. Młodzież w pierwszym etapie konkursu w swoich pisemnych pracach przekonywała jury, co i dlaczego warto czytać. Drugi etap konkursu miał miejsce 25 listopada w czytelni Gimnazjum nr 2 i polegał na ustnej prezentacji swoich zainteresowań czytelniczych oraz na sile perswazji, z jaką uczniowie starali się przekonać swoich rówieśników do czytania książek.

Spotkanie to potwierdziło, że młodzi ludzie nie tylko czytają literaturę, ale potrafią też o niej pięknie pisać i mówić. Wszyscy obecni zasłużyli na miano ambasadorów czytelnictwa w powiecie.

Niezależna, zewnętrzna komisja w składzie: Beata Górna – bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim, Lidia Radlińska – polonistka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Anna Warwas – polonistka w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim z wielką uwagą słuchała prezentacji uczniowskich. Członkowie komisji dostrzegli wysoki poziom wypowiedzi gimnazjalistów, oczytanie i zarażającą pasję. Dlatego też niełatwo było zdecydować o przyznaniu miejsc konkursowych.

Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Sylwia Iwaniuk - Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim
Pola Mickiewicz – Gimnazjum w Komarówce Podlaskiej
Michał Żukiewicz – Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim
II miejsce - Klara Świć – Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim
- Liwia Wojtaś - Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim
- Aleksandra Szwed - Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim
III miejsce – Aleksandra Madej – Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim
Wyróżnienia: Konrad Świder – Gimnazjum w Białce; Aleksandra Jędruszczak – Gimnazjum im. Unitów Podlaskich w Wohyniu; Marta Skowron – Gimnazjum w Woli Osowińskiej

Dzięki hojności i ofiarności sponsorów uczestnicy konkursu dostali ciekawe nagrody rzeczowe oraz skorzystali ze słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy za wielkie serca sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielczej Mleczarni „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, firmie DR GERARD i NBS Communications Sp. z. o.o.

Organizatorkami konkursu były polonistki z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim – Agnieszka Grochowska i Elżbieta Żukiewicz.