sesja grudzienPodczas ostatniej w 2023 roku Sesji Rady Miasta, burmistrz Jerzy Rębek w swoim wystąpieniu podsumował rozpoczęte jak i zaplanowane na 2024 rok inwestycje. - Tego jeszcze w historii radzyńskiego samorządu nie było. Ponad 25 milionów dotacji na remonty ulic z programu Polski Ład. Musimy tą szansę wykorzystać – mówił włodarz miasta oraz prosił Mieszkańców - poprzez Radnych jak i transmisję on-line obrad - o zrozumienie.

- Niebawem będą czekać nas jeszcze większe utrudnienia niż te na ulicy Partyzantów. Musimy to wytrzymać bo praktycznie w jednym czasie rozpoczniemy budowę 7 odcinków dróg. Zostały nam dane te pieniądze i musimy tą szansę wykorzystać a uwierzcie mi Państwo, miasto będzie zupełnie inaczej wyglądało i funkcjonowało, jak wyremontujemy to, co mamy w planach. Pragnę przypomnieć, że wszystko to, co za chwilę przytoczę, to nie tylko wylanie dywanika. To także wymiana starych rur, które co chwilę pękają powodując paraliż wodno-kanalizacyjny w mieście. Nie możemy się wahać, musimy działać póki środki są i ceny są w miarę stabilne aby wykonać te inwestycje – wyjaśniał burmistrz.

Większość umów podpisana

Koniec 2023 roku był bardzo pracowity dla pracowników Wydziału Rozwoju Gospodarczego. Obfitował w spotkania, ogłoszenia przetargowe i przygotowywanie umów. Podpisane zostały umowy m.in. na przebudowę ulicy Wyszyńskiego, Warszawską, Pomiarową czy Chomiczewskiego (szczegółowo opisane było to w osobnych artykułach).

- Inwestycja na ulicy Wyszyńskiego będzie realizowana przez firmę ZELTECH z Siedlec na kwotę blisko 10,5 mln zł. W ramach tej inwestycji wykonany zostanie również odcinek ulicy Warszawskiej or Urzędu Miasta do ronda im. Kazimierza Odżygoździa. To jest bardzo ważna inwestycja i niepowtarzalna okazja aby zmienić zupełnie wizerunek tamtej części miasta.

Umowa na przebudowę ulicy Warszawskiej - fragment od Urzędu Miasta do dzwonnicy parafii Trójcy Świętej oraz fragment ulicy Chomiczewskiego - od „Grzybka” do mostu na ulicy Chomiczewskiego. Te dwie inwestycje, ich realizacja są zaplanowane na rok 2024/2025 – tłumaczył Jerzy Rębek.

Została także podpisana umowa na przebudowę ulicy Pomiarowej. Nawierzchnia ulicy jest w dużym stopniu zniszczona i mocno zdegradowana. Dlatego z powodzeniem urząd wnioskował o środki zewnętrzne na jej remont. Prace związane z jej odnowieniem, planowane są na pierwszą połowę 2024 roku.

Na wiosnę ruszyć także mają prace przy ulicy Wisznickiej. Miasto podpisało umowę na dokończenie ciągu pieszo-jezdnego wzdłuż w/w ulicy od ul. Powstania Styczniowego aż do ulicy Zbulitowskiej. Jak argumentował burmistrz, inwestycja, która częściowo została przed kilkoma laty wykonana, wymaga dokończenia ze względu na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Ulica Partyzantów, która jeszcze jest w trakcie realizacji, doczekała się zakończenia pewnego etapu prac, które z punktu widzenia użytkownika były dokuczliwe. Od teraz zarówno dojazd ciężarówek do firm jak i samochodów osobowych do posesji może odbywać się bez problemu ulicą Partyzantów.

Pod koniec roku podpisano także umowę na przebudowę ulicy Żeromskiego oraz Armii Krajowej wraz z wymianą kanału sanitarnego oraz wykonaniem kanału deszczowego. Na ulicy Żeromskiego prace rozpoczęły się pod koniec listopada 2023 roku, zaś na ulicy Armii Krajowej prace rozpoczną się w maju br.

Nie tylko pieniądze na drogi

Pod koniec grudnia, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, Miasto Radzyń Podlaski otrzymało także dotację z Fundacji PGE oraz Urzędu Marszałkowskiego. 150 tysięcy złotych na wykonanie doświetlenia pałacu z zewnątrz oraz 820 tysięcy złotych jako aneks do umowy o finansowanie zadania, którym jest rewitalizacja Pałacu Potockich. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dokończenie procesu jego doposażania”.

Ważną inwestycją na przełomie lutego oraz marca 2023 roku było zamontowanie na budynkach Urzędu Miasta, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 instalacji fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowanych urządzeń wyniosła aż 118,8 kW. Nowe instalacje przyczyniły się w znacznej części do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną a tym samym zdecydowanie obniżyły rachunki za prąd. Inwestycję przeprowadziła firma Red Alert z Lublina.