05Za nami Harcerska Akcja Letnia 2023. W czasie tegorocznych wakacji zuchy i harcerze z I Szczepu Harcerskiego „Infinity” im. hm. M. Stagrowskiego w Radzyniu Podlaskim mieli możliwość aktywnie i bezpiecznie wypocząć podczas przygotowanych dla nich wyjazdów.

Wola Okrzejska to miejsce ściśle związane z Henrykiem Sienkiewiczem, ale i z harcerzami. Już na samym początku wakacji tj. w dn. 23 – 26 czerwca 2023 r. po raz kolejny zorganizowany został zlot Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej pod hasłem „Quo vadis, harcerzu?”, w którym wraz z innymi środowiskami uczestniczyli radzyńscy harcerze.
Fabuła spotkania nawiązywała do historii antycznego Rzymu. Wśród zajęć pojawiły się więc warsztaty z łaciny i kultury Imperium Romanum. Młodzież wzięła udział w tematycznej grze terenowej o igrzyskach gladiatorskich. Druhny i druhowie odwiedzili muzeum oraz współzawodniczyli w quizie o Henryku Sienkiewiczu i jego powieści „Quo vadis”. Mogli uczestniczyć w obrzędowym ognisku i ogniobraniu poświęconym etosowi chrześcijańskiemu.

„Bieszczadzki trakt zuchów” – to hasło kolonii, podczas której wypoczywali najmłodsi członkowie Szczepu . W dn. 17 – 21 lipca 2023 r. przebywali w schronisku młodzieżowym w Mchawie, skąd wyruszali na wyprawy, poznając różne zakątki dzikich, polskich gór.
Zuchy odwiedziły dolinę Rabskiego Potoku, gdzie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, przygotowanych przez Nadleśnictwo Baligród. Zobaczyły zaporę w Solinie, Park Miniatur i Ogród Biblijny w Myczkowcach. Wyruszyły na przejażdżkę Bieszczadzką Ciuchcią na trasie Majdan – Balnica. Ponadto dotarły do Sanoka, zamku Odrzykoń i Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. Dzieci wzięły również udział w licznych warsztatach, zajęciach plastycznych i ruchowych, grach terenowych. Podczas nich zdobywały nowe sprawności i umiejętności.

W dn. 29 lipca – 8 sierpnia 2023 r swoje namioty w Zarzeczu (pow. żywiecki, woj. śląskie) rozstawili harcerze. W trakcie wyjazdu pod hasłem „W harcerskim żywiole” wędrowali szlakami Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, a także korzystali z bliskości Jeziora Żywieckiego.
Podczas obozu druhny i druhowie zdobyli kilka szczytów, m. in.: Lanckoronę (751 m n.p.m.), Magurę (1109 m n.p.m.), Klimczoka (1117 m n.p.m.), czy Szyndzielnię (1026 m n.p.m.). Korzystali z kąpieliska, pływali kajakami, rowerami wodnymi. Odwiedzili Żywiec, ranczo i minizoo w Biernej. Wybrali się na wycieczkę do Czech – zwiedzali Cieszyn, centrum Wielki Świat Techniki (Velký svět techniky) w Ostawie, kameralne miasteczko – Štramberk z ruinami zamku i wieżą – Trubą. Udali się także do Bielska-Białej i Oświęcimia – starsi wzięli udział w lekcji historii w Auschwitz-Birkenau, młodsi – poznawali dzieje budowli obronnych i ratusza.Podczas obozu harcerze świętowali rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w Dniu Profilaktyki, słuchali gawęd i śpiewali przy obrzędowych ogniskach. Uczyli się nowych umiejętności podczas warsztatów artystycznych i technicznych. Poznawali tajniki przyrody lasu.

Z ramienia Szczepu nad przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć HAL czuwała kadra instruktorska w składzie: hm. Anna Zabielska, phm. Małgorzata Bobruk, pwd. Wioleta Kuczyńska, pwd. Anna Hołownia , pwd. Magdalena Niewęgłowska.
Harcerska Akcja Letnia została dofinansowana w ramach umowy „Przygoda zaczyna się na szlaku” na realizację zadań z zakresu turystyki i krajoznawstwa we współpracy z Miastem Radzyń Podlaski.

01
02
03
04
05
06
07
08
09