2Grupa radzyńskich seniorów – ambasadorów projektu „Gmina Przyjazna Seniorom”, wraz  z opiekunem Miejskiego Klubu Seniora Stanisławem Wachnikiem uczestniczyła w jubileuszowych Senioraliach zorganizowanych 1 września przez Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego. Radzyńscy seniorzy wyjazd na Senioralia wykorzystali nie tylko do udziału w atrakcjach przygotowanych w ramach spotkania, ale również do zwiedzania zabytków Krakowa.

Wydarzenie zgromadziło ponad 5000 seniorów z ponad 100 miast zrzeszonych w Programie Gmina Przyjazna Seniorom - Ogólnopolska Karta Seniora oraz 11 państw w ramach projektu Głos Seniora Polaków za Granicą: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Niemiec, Austrii Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Australii i USA.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy św. sprawowanej w Bazylice Mariackiej w intencji Pogodnej Jesieni Życia. Po zakończeniu Eucharystii ponad 4000 seniorów na czele z Prezesem Głosu Seniora – Łukaszem Salwarowskim przeszło w największej w Europie, kolorowej i radosnej Paradzie  „Senior ma Moc” przez Rynek, następnie ulicami miasta do Parku Jordana, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Ta część spotkania rozpoczęła się od przekazania seniorom kluczy do miasta. Uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać wykładów edukacyjnych na tematy interesujące seniorów (zdrowie, bezpieczeństwo, polityka senioralna, aktywizacja seniorów). Uczestnicy korzystali z bezpłatnych badań: kardiologicznych, ciśnienia, słuchu, wzroku, cukru, gęstości kości czy pomiaru masy ciała, z bezpłatnego przeglądu lekowego. Dużą popularnością cieszyły się konsultacje kardiologiczne ze światowej sławy kardiologiem prof. Piotrem Jankowskim. Na stoisku Bezpieczny Senior Głosu Seniora seniorzy mogli zapoznać się z najnowszymi metodami oszustw - w ramach kampanii Stop manipulacji, nie daj się oszukać oraz z magazynem „Ogólnopolski Głos Seniora”. Na uczestników Senioraliów czekało również stoisko „Ryneczek Seniora” z ekologicznymi i prozdrowotnymi produktami m.in. zakwasem z buraków. Dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora przygotowana została lista firm, które oferują atrakcyjne zniżki.
Na scenie zaprezentowanych zostało ponad 20 występów artystycznych seniorów, wieczorem odbył się energrtyczny koncert Alexandra Martineza z Filipin, Krzysztofa Bigaja, Radosława Suligi, Magdaleny Surulo, Międzypokoleniówki z DJ Wiką. W programie znalazły się liczne pokazy mody seniorów z największym Pokazem Mody Stylowych Seniorów Głosu Seniora, w którym uczestniczyło ok. 150 seniorów.

Seniorzy, którzy nie mogli wziąć udziału w Senioraliach oglądali transmisję z wydarzenia na portalu Głosu Seniora na Facebook’u. Transmisja już dzień po wydarzeniu trafiła do ponad 100 tysięcy odbiorców! Wydarzenie było współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Miasta Krakowa.

Przy okazji pobytu w Krakowie (31 sierpnia-3 września) radzyńscy seniorzy zwiedzili wiele zabytków Starego Miasta, odwiedzili Skałkę i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w niedzielę uczestniczyli we Mszy św. w Katedrze Wawelskiej. Wyjazd radzyńskich seniorów dofinansowało Miasto Radzyń Podlaski. Po zabytkach Krakowa seniorów oprowadziła Anna Wasak.

1
2
3
4
5
6
7
7a
8
9
11
12
13 cc
13 d
13
13a
13b
14 a
14 aa
14 b
15
16aa
17
18
19 a
19
20
21
23
25
28
29
30
30b
30e
31b
31c
31e
32
33
34
35
37a
38
40
40b
40c
42
42b
47