dsc2934W piątek 16 czerwca w Dziennym Środowiskowym Domu Samopomocy odbył się „Dzień Rodziny”, podczas którego wszyscy podopieczni wraz z rodzicami, opiekunami i personelem spędzali wspólnie czas przy muzyce, grillu oraz pysznych słodkościach.

Zebranych powitała kierownik Beata Ratajczyk. - Rodzina w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna. To w niej uczymy się wartości, bezpieczeństwa i miłości ale przede wszystkim samodzielności i radzenia sobie w pokonywaniu życiowych przeszkód czy konfliktów. Dzisiejszy Dzień Rodziny jest po to, aby podziękować za te wszystkie umiejętności waszym rodzicom i opiekunom. Nasz ośrodek jest tylko pewnego rodzaju dopełnieniem ale to z domu wynieśliście to jacy jesteście – mówiła kierownik.

Głos zabrał także obecny na spotkaniu sekretarz miasta Robert Targoński. - Lubię do Was przychodzić bo czuć tutaj domową atmosferę. Z rozmów z Panią kierownik ale i kadrą wiem, że traktujecie to miejsce jak drugi dom – to bardzo miłe i budujące. Będąc z Wami odczuwa się ciepło, radość, autentyczność. Gratuluję Wam wszystkim tego, co do tej pory wypracowaliście i życzę jeszcze więcej sukcesów i tak wspaniałej atmosfery.

Podczas tego dnia podopieczni DŚDS mieli możliwość zaprezentować swoje talenty wokalne i taneczne. To był bardzo ważny dzień, który pokazał jak ogromną rodzinę tworzą uczestnicy tego spotkania. W tym dniu otwarta została także wystawa plenerowa „Z Niepełnosprawnością przez Radzyń Podlaski”, która jest efektem warsztatów fotograficznych przeprowadzonych w ramach zajęć pracowni komputerowej oraz rehabilitacyjnej ośrodka. Podczas spotkań uczestnicy DŚDS nie tylko uczyli się obsługiwać aparat i wykonywać zdjęcia, ale budowali w sobie potrzebę aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, niwelowali napięcia emocjonalne, rozwijali zainteresowania czy mieli możliwość rozbudzić w sobie nowe pasje. Cały projekt warsztatów oraz wystawy plenerowej zrodził się z potrzeby zaznaczenia obecności osób z niepełnosprawnościami w mieście oraz budowania w uczestnikach poczucia wartości i pewności siebie poprzez obserwację efektów pracy własnej.

"Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami są i współtworzą społeczeństwo lokalne, solidaryzują się z nim, doceniają piękno przyrody i architektury Radzynia Podlaskiego oraz biorą aktywny udział w życiu całego miasteczka. Najważniejszą wartością jednak dla nas - personelu DŚDS jest obserwowanie rozwoju i progresu w rewalidacji naszych podopiecznych oraz widok uśmiechniętych twarzy uczestników, którzy z tak ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w projekcie, często wychodzą ze swojej strefy komfortu. Mamy jednocześnie nadzieję, że wystawa nakłoni społeczeństwo lokalne do przemyśleń oraz doceni możliwości i umiejętności osób z niepełnosprawnościami" – czytamy na funpage’u ośrodka.
Wystawa plenerowa została sfinansowana ze środków przekazanych przez Urząd Miasta Radzyń Podlaski. Inicjatorką oraz prowadzącą warsztaty była mgr Magdalena Solecka terapeuta zajęciowy DŚDS. W realizacji pomagała mgr Małgorzata Sobczak rehabilitantka DŚDS.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do odwiedzania i oglądania wystawy „Z Niepełnosprawnością przez Radzyń Podlaski”.

_DSC2932
_DSC2933
_DSC2934
_DSC2935
_DSC2937
_DSC2938
_DSC2939
_DSC2941
_DSC2942
_DSC2943
_DSC2945
_DSC2946
_DSC2948
_DSC2949
_DSC2950
_DSC2951
_DSC2953
_DSC2954
_DSC2955
_DSC2956
_DSC2957
_DSC2958
_DSC2959
_DSC2960
_DSC2961
_DSC2962
_DSC2963
_DSC2964