sesja 2023.02.21 amDzięki przystąpieniu Miasta Radzyń Podlaski do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w mieście powstaną nowe mieszkania pod najem na korzystnych warunkach. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 2 marca radni zatwierdzili wniosek Burmistrza o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.

Ideę SIM wyjaśniał na sesji 21 lutego Dariusz Litwiniuk - dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka, której celem jest realizacja potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej poprzez budowę mieszkań z przeznaczeniem na długoterminowy, przystępny cenowo najem z opcją wykupu mieszkania. Jest to alternatywa dla budownictwa komercyjnego, na które większości społeczeństwa nie stać.
SIM znajduje się pod nadzorem właścicielskim Krajowego Zasobu Nieruchomości, przygotowana została z myślą o małych samorządach, takich jak te na terenie powiatów radzyńskiego, bialskiego czy parczewskiego.
Samorządy, które przystępują do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, otrzymają bezzwrotny wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM), który został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego, a podlega Ministerstwu Infrastruktury. Wkładem samorządu jest aport w postaci nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową.
Podjęta przez Radę Miasta uchwała otwiera możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości 3 mln zł .
Samorząd nie zostanie obciążony żadnymi kosztami oprócz aportu w postaci terenu pod zabudowę.
Wybudowane mieszkania będą gotowe „pod klucz” z węzłem sanitarnym i z umeblowaną kuchnią, spółka może też umeblować całe mieszkanie.
Warunek pozyskania mieszkania to posiadanie przez najemcę zdolności czynszowej, ale nie - kredytowej. 50% czynszu będzie dopłacanych za pośrednictwem MOPS z rządowego funduszu dopłat. Umowa o wynajem mieszkania będzie podpisana na 3 lata, po których będzie można ją przedłużać albo zrezygnować z wynajmu.
Będzie też opcja dojścia do własności. Warunki: 15 lat najmu oraz wkład własny w wysokości 10-30% wartości mieszkania (może być w 3 ratach), który będzie waloryzowany.

Dotychczas istnieje duże zainteresowanie projektem w powiecie bialskim, parczewskim i radzyńskim. Na koniec lutego br. 14 gmin podjęło uchwały i złożyło wnioski do KZN. W projektach jest już w sumie 125 budynków w zabudowie szeregowej i 400 mieszkań w budownictwie wielorodzinnym.