lampy m1Proces wymiany miejskiego oświetlenia z sodowego na ledowe będzie kontynuowany w 2023 roku. W budżecie Miasta zarezerwowana została kwota 300 tys. zł na wymianę kolejnych 144 ulicznych lamp oświetleniowych. Wymiana oświetlenia, którą przeprowadzono w 2021 r. okazała się inwestycją trafioną: daje 500 tys. zł oszczędności rocznie.

Część z lamp przeznaczonych do wymiany w 2023 roku (ok. 50%) jest w dobrym stanie – wymienione zostaną w nich jedynie źródła światła (żarówki), w pozostałych, wyeksploatowanych wymienione zostaną całe oprawy.
Ponadto pojawi się oświetlenie na przejściówce od ul. Zbulitowskiej do ul. Błogosławionych Męczenników Podlaskich. W tym przypadku utrudnieniem były sprawy własnościowe: teren należy do Skarbu Państwa, pozostając w zarządzie Wód Polskich. Jednak, jak zapewnił Burmistrz Jerzy Rębek na styczniowej sesji Rady Miasta, Miasto sobie z tym problemem poradzi.

W roku 2021 prowadzony był proces zmiany oświetlenia w Radzyniu – wymiany lamp sodowych na ledowe. Była to inwestycja bardzo trafiona, szczególnie w kontekście obecnego kryzysu energetycznego. Obecne koszty oświetlenia miasta to 30% zużycia wcześniejszego, co oznacza ok. 500 tys. zł oszczędności rocznie.

Przypomnijmy, że inwestycja ta została zauważona i nagrodzona na forum ogólnopolskim: w styczniu 2022 r., w 23. edycji Konkursu „Na najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto w 2021 r.” i „Najlepszą inwestycję Oświetleniową 2021 roku” w kategorii Oświetlenie Dróg i Terenów Publicznych II nagrodę przyznano firmie POLLIGHT za wykonanie oświetlenia na terenie miasta Radzyń Podlaski.