555lat radzyniaW 2023 r. przypada 555-lecie uzyskania przez Radzyń praw miejskich. Na ten czas Radzyński Ośrodek Kultury przygotowuje szereg wydarzeń. Jest wśród nich mini konferencja połączona z promocją albumu „Radzyń Podlaski - niezwykłe zwykłe zdjęcia”, Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek" oraz uroczysta inauguracja zrewitalizowanego Pałacu Potockich. Nie zabraknie wystaw, koncertów, konkursów.

Centralnym punktem obchodów 555-lecie nadania Radzyniowi praw miejskich będzie kolejna edycja Radzyńskiego Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek”, która odbędzie się 17 czerwca. Tym razem zostanie poszerzona przestrzeń jarmarku. Główna scena, dużo większa od poprzedniej, znajdzie się pod Starostwem. Znajdzie się również więcej miejsca dla widzów – na placu Potockiego. Gwiazdą imprezy będzie Golec uOrkiestra, która rozpocznie swój występ o godz. 15.00. Na drugiej – mniejszej scenie, która znajdzie się we wnęce ul. Ostrowieckiej (obok „Kubusia”), od rana do godz.15.00 występować będą zespoły lokalne.

Drugą ważną imprezą związaną z obchodami 555-lecia praw miejskich Radzynia będzie uroczysta inauguracja wyremontowanego Pałacu Potockich, która odbędzie się 20 sierpnia – na dziedzińcu pałacu, po Mszy św. W programie znajdzie się część oficjalna, koncerty, gwiazdą będzie zespół Enej.

Radzyński Ośrodek Kultury ma w planach wydanie książki pt. „Radzyń Podlaski - niezwykłe zwykłe zdjęcia”, w której znajdzie się ponad 1000 zdjęć przekazanych przez mieszkańców naszego miasta w ciągu ostatnich 2 lat, o czym na bieżąco informowaliśmy na portalu kochamradzyn.pl. Promocja albumu odbędzie się 31 marca, dokładnie na 555-lecie Radzynia. W ramach mini konferencji zostanie wygłoszony m.in. wykład o pierwszym, wybitnym i niezwykle zasłużonym dla Rzeczypospolitej właścicielu ”Pustkowia nad Białką” Mikołaju Cebulce.
Oczywiście przewidziane są liczne konkursy dla dzieci i młodzieży – plastyczne, fotograficzne, wiedzy o Radzyniu. Ich podsumowanie odbędzie się 20 sierpnia.

Zaprezentowany zostanie cykl wystaw tematycznych prezentujących historię miasta, m.in. zdjęcia będą prezentowane w Urzędzie Miasta: co 2 miesiące zaprezentowana zostanie nowa wystawa w UM pokazująca inną część miasta w starej fotografii. Będzie to na pewno interesujące dla mieszkańców, bo pozwoli porównać, jak miasto się zmieniało.