p1016373

Recitalem fortepianowym w wykonaniu Tomasza Maruta 16 września w Radzyniu zainaugurowane zostały XXXIX Dni Karola Lipińskiego. Koncert odbył się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Zachwycona publiczność podziękowała artyście za wspaniały występ owacjami na stojąco. Nie obyło się bez bisów.

Pianista zaprezentował kompozycje dwóch twórców epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina (Walc As-dur op. 34 nr 1, Rondo c-moll op.1, Rondo a la Mazur op. 5 i Rondo Es-dur op. 16) oraz Franciszka Liszta („Marzenia miłosne” stanowiące cykl trzech nokturnów). Zauroczył słuchaczy wykonaniem utworów z wielką precyzją, jednocześnie lekkością, finezją i emocjonalnością.

Tomasz Marut to młody, utalentowany i utytułowany już pianista, uczestnik XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie realizuje studia doktoranckie pod kierunkiem Pawła Zawadzkiego w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie uzyskał magisterium z wyróżnieniem. Wcześniej uczęszczał do Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Jest laureatem wielu konkursów, w tym m.in. I nagrody na Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Instrumentalnych i Wokalnych we Wrocławiu, III miejsca na Concours International de Piano de la Ville de Gagny we Francji, II nagrody na 11. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, IV nagrody na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Finalistą na 4. Young Piano Stars International Piano Competition w Niemczech.

W ramach tegorocznej edycji DKL odbędą się jeszcze dwa koncerty: 9 października z koncertem kameralnym wystąpi Glière Quartet z Wiednia, a 23 października w recitalu wokalnym zaprezentuje się radzynianka Anna Pastor. Oba wydarzenia będą miały miejsce w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim bezpośrednio po niedzielnych mszach św. rozpoczynających się o godz. 12.15

Organizatorem koncertu jest Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim przy współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim. Kierownictwo organizacyjne – prezes RTM Agnieszka Jeż.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

P1016349
P1016353
P1016356
P1016359
P1016370
P1016372
P1016373
P1016375