Zbigniew Dmitroca w Miejskiej Bibliotece PublicznejW środowe przedpołudnie (08.07) w ramach Akcji Lato 2015 najmłodsi mieszkańcy Radzynia Podlaskiego mieli możliwość spotkania się w Miejskiej Bibliotece Publicznej ze Zbigniewem Dmitrocą, autorem tekstów, książek i sztuk teatralnych dla młodszych i starszych.

Poeta w Radzyniu wystąpił jako jednoosobowa trupa walizkowa pn. „Teatrzyk jak się patrzy”. Dzieci z wielką uwagą patrzyły i słuchały na prezentowaną przez gościa sztukę, w której jak się później okazało, same brały udział.

Zachęcamy do skorzystania z pozostałych atrakcji przygotowanych w ramach AKCJI LATO 2015.


Zbigniew Dmitroca - urodził się 28 lutego 1962 roku na Zamojszczyźnie. Jego pierwsze wiersze ukazały się w 1980 roku w miesięczniku „Odra”. Publikował w takich czasopismach jak: „Wybrzeże”, „Autograf” czy „Literatura na Świecie”. Obecnie pisarz prowadzi stałą współpracę z czasopismami literackimi i społeczno – kulturalnymi, m.in. Kwartalnik Literacki „Kresy”, „Przekrój”, Tygodniki Idei „Europa” (dodatek do „Dziennika”). Swoje teksty publikował również w „Czasie Kultury”, „Literaturze”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze”, „Więzi” i „Zeszytach Literackich”.
W latach 1991–1999 pracował w Radiu Lublin - był współtwórcą poetyckiej audycji dla dzieci pt. „Jasiek”. W Programie II Polskiego Radia wielokrotnie prezentowano przekłady Zbigniewa Dmitrocy w cyklu „Sztuka przekładu”. W 2003 roku utworzył Jednoosobową Trupę Walizkową „Teatrzyk jak się patrzy”. Pełni tu rolę twórcy, autora i aktora. Napisał trzy sztuki teatralne dla dzieci: „Jak piraci zostali aktorami”, „ Wielka afera w koszu z zabawkami” i „Klatka na krasnoludki”. Napisał wiele książek dla dzieci, m.in. Wiersze o zwierzętach na różnych kontynentach (2005), Dobre duszki: wiersze do poduszki (2006), Księga czarownic (2007), Baba Jaga na deskorolce (2014), Kolorowy świat (2014).


fot. Karol Niewęgłowski