Dziś Burmistrz Miasta Jerzy Rębek odpowiada na pytania radzynian w sprawie oczyszczenia dna Białki, żywopłotów na Bulwarach i Grobli Paradnej, ograniczenia ruchu ciężkich  pojazdów na ulicy Parkowej.

 

Susza spowodowała obniżenie stanu wody w Białce. Czy nie warto wykorzystać tego do oczyszczenia dna rzeki z różnego rodzaju śmieci?

Za stan rzeki odpowiada Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie Oddział w Białej Podlaskiej. Właśnie został ogłoszony przetarg na konserwację rzeki, prace powinny wkrótce ruszyć.

Czy możliwe jest ograniczenie dokuczliwego dla okolicznych mieszkańców ruchu pojazdów ciężkich na ul. Parkowej, w pobliżu BIMIZ-u?

O lokalizacji i budowie tego zakładu pracy zadecydowano wiele dekad temu. Obecnie jest to przedsiębiorstwo bardzo ważne dla Radzynia, powiatu radzyńskiego, a nawet szerzej – dla naszego regionu. Ograniczenia związane z ruchem pojazdów skutkowałyby ograniczeniem działalności BIMIZ – u. To jest niemożliwe, nie mogę takiemu ważnemu zakładowi pracy w Radzyniu ograniczyć możliwości dostępu do ulic miejskich.

Dlaczego zniknęły żywopłoty na Grobli Paradnej i przy ul. Jana Pawła II koło kościoła Św. Trójcy i czy możliwe jest nasadzenie w tych miejscach nowych żywopłotów?

Ten ostatni znajdował się na terenie Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Żywopłot był stary, chyba dobrze się stało, że został usunięty. W sprawie nasadzenia nowego należy się zwrócić do władz spółdzielni.

Jeśli chodzi o Groblę Paradną, to żywopłot został usunięty zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Zanim cokolwiek będzie tam robione w przyszłości, musi powstać projekt zagospodarowania całości grobli – w uzgodnieniu z konserwatorem.