Kultura

malgorzata gorzelRadzyński Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wystawę Małgorzaty Gorzel pt. "Ekspresje", która odbędzie się w najbliższy piątek tj. 17 maja o godzinie 18:00 w Galerii "Oranżeria" ROK.

Twórczość Małgorzaty Gorzel to fascynująca podróż przez różnorodne techniki malarskie, od akrylu i oleju po akwarelę. Autorka eksperymentuje na różnych podłożach wykorzystując płótno, papier, ale także drewno, szkło a nawet kamienie. Jej prace emanują różnorodnością i łączy je niezwykła organiczność. W Jej malarstwie widać wyraźne zamiłowanie do świata flory i fauny, a także do tajemniczych, organicznych istot, które istnieją poza zasięgiem ludzkiego wzroku. Te niewidzialne stworzenia stają się bohaterami Jej płócien, przynosząc ze sobą magię i możliwość odkrywania niewidzialnego. Prace Autorki nie tylko zachwycają estetyką, lecz również prowokują do refleksji nad tematami biologicznymi, są zaproszeniem do odkrywania piękna w codzienności i tajemniczości, która otacza nas każdego dnia.

beata pawlikowskaRadzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na spotkanie z Beatą Pawlikowską pt. „Świat według Blondynki”. W niedzielę 5 maja o godzinie 13:00 odsłoni ona swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników, a o 14:00 spotka się z mieszkańcami miasta i powiatu w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury (ul. Jana Pawła II 4). Wstęp wolny.

Wrocław ma swoje krasnale, Lublin koziołki a Radzyń niedźwiadki! Z inicjatywy burmistrza Jerzego Rębka oraz dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury Roberta Mazurka powstaje Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka. Połączy on wyjątkowe miejsca w naszym mieście, istotne pod względem historycznym, kulturalnym i turystycznym. Jego początek znajduje się na Skwerze Podróżników.

Celem powstania Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Radzynia. Pierwszy niedźwiadek nazywa się Podróżnik i stoi na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili już najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Radzyniu.

W ramach tej inicjatywy powstanie kilkanaście rzeźb, które zostaną rozstawione w różnych miejscach Radzynia. Indywidualny charakter każdej z nich zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto miasto pragnie wokół rzeźb niedźwiadków integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne.

W najbliższych miesiącach w Radzyniu pojawią się kolejne niedźwiadki. W związku z tym inicjatorzy utworzenia Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka zwracają się do wszystkich mieszkańców miasta z prośbą o wskazanie miejsc, w których mogą one stanąć. Propozycje miejsc i imion dla niedźwiadków wysyłajcie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

niedzwiadek podroznikNiedźwiadek Podróżnik
Niedźwiadek Podróżnik stoi w południowo-wschodnim rogu Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim, który powstał w ramach „Radzyńskich Spotkań z ​Podróżnikami”. Cykl organizowany od 2012 roku bardzo szybko stał się ważną imprezą, która zapewniła sobie poczytne miejsce w kulturalno-towarzyskim życiu Radzynia. Każda jego edycja to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści oraz spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I oczywiście – zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, ale również – pokazy slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek, projekcje filmów, wystawy fotograficzne, warsztaty czy koncerty.
Uroczysta inauguracja Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim odbyła się 21 maja 2015 roku. Dokonał jej Aleksander Doba – pierwszy człowiek na świecie, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wykorzystując do tego wyłącznie siłę własnych mięśni. Odsłaniane na skwerze tabliczki nawiązują do herbu Radzynia Podlaskiego i mają kształt łapy niedźwiedzia, w którą wpisane jest imię i nazwisko podróżnika. W ten sposób zwierzak symbolicznie wędruje po skwerze.
Od 2015 roku swoje tabliczki odsłonili tutaj m.in.: wspomniany Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska (wspólną z Tony Halikiem), Nela Mała Reporterka, Arkady Paweł Fiedler (wspólną ze swoim dziadkiem Arkadym Fiedlerem i ojcem Arkadym Radosławem Fiedlerem), Marek Kamiński, Jacek Pałkiewicz, Tomek Michniewicz, Piotr Pustelnik, Marek Fiedler, Marek Niedźwiecki, Aleksandra i Karol Lewandowscy, Robert Makłowicz, Krzysztof Wielicki, Przemek Kossakowski, Miłka Raulin i Beata Pawlikowska. Skwer stał się już niewątpliwą atrakcją turystyczną Radzynia.

2024 04 05 lisiowolkaGminne Centrum Kultury w Wohyniu, Radzyński Ośrodek Kultury oraz działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na promocję książki Teresy Pływacz pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”. Odbędzie się ona 5 kwietnia (piątek) o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Lisiowólce. Wstęp wolny.

Teresa Pływacz urodziła się w 1950 roku w wielopokoleniowej rodzinie Semeniuków osiadłej w Lisiowólce. Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Zainteresowana historią regionu, z zamiłowaniem zajmuje się badaniem dziejów powiatu radzyńskiego. Jest autorką książki „Lisiowólka w starej fotografii” (2020), która dzięki walorom historycznym spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców i wielu osób niezwiązanych z tym miejscem.
„Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, to jej kolejna książka o historii tej miejscowości. Opisuje w niej dawne zwyczaje i obrzędy. Chce je przypomnieć i po swojemu odkryć.

felicjan andrzejczakZapraszamy na niezwykły koncert Felicjana Andrzejczaka w Radzyniu. Ten wybitny artysta wystąpi 23 marca 2024 roku (sobota) w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 17:00.

plakat wykleci 2024Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu Podlaskim i Powiecie Radzyńskim stanowią wyjątkowy czas oddania hołdu Bohaterom którzy przez lata prowadzili heroiczną walkę o niepodległość Polski. Obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będą trwały od 29 lutego do 3 marca.

W ramach obchodów 29 lutego odbędzie się wystawa fotografii Marka Stecia pt. „Radzyńska Golgota przy ul. Warszawskiej 5 A”. Wystawę będzie można oglądać w Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim. Następnie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Izby Pamięci „Warszawska 5A”. W południe w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się podsumowanie powiatowego konkursu historycznego. Wieczorem o godz. 18.00 oficjalne otwarcie i poświęcenie Ronda RTM. Witolda Pileckiego.

28.02 kino objazdoweFundacja Polska Bezgotówkowa, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na Bezgotówkowe Kino Objazdowe, które zawita do Radzyniu już 28 lutego. Wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą mogli obejrzeć największe i najgłośniejsze premiery kinowe ostatnich miesięcy. Partnerem kina jest PKO Bank Polski, Oddział w Radzyniu i eService.

dsc 5330Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprosiło na wieczór promocyjny tomiku poezji Małgorzaty Bednarczyk pt. „Znalezione na strychu”. Wydarzenie odbyło się 16 lutego w Restauracji Pałacowa w Radzyniu Podlaskim.

znalezione na strychuRadzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprasza na wieczór promocyjny tomiku poezji Małgorzaty Bednarczyk pt. „Znalezione na strychu”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 16 lutego o godzinie 18:00 w Restauracji Pałacowa w Radzyniu Podlaskim (ul. Rynek 4). Wstęp wolny.
Małgorzata Bednarczyk (z domu Koczkodaj) urodziła się w 1966 roku w Radzyniu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową nr 1. Maturę zdała w Technikum Odzieżowym w Płońsku. Pracowała w Spółdzielni Odzieżowej w Radzyniu. Żona i matka trzech dorosłych synów.
Wiersze zaczęła pisać jako nastolatka. – Zbierała je w grubym zeszycie, który w 1982 roku przyniosła do Radzyńskiego Domu Kultury (obecnie Radzyński Ośrodek Kultury). Miały być wydane, jednak z różnych przyczyn do tego nie doszło. Zeszyt zaginął na wiele lat. W 2020 roku został znaleziony na strychu pałacowej Oranżerii. Wzbogacony nowymi wierszami w końcu ujrzał światło dzienne – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.
Tomik Małgorzaty Bednarczyk „Znalezione na strychu” wydany został w ramach 19. edycji „Radzyńskich Wędrówek Literackich”. Podczas spotkania zainteresowani będą mogli nabyć publikację i uzyskać dedykację autorki.

dsc 9291Świat jest pełen ciekawych historii, których warto szukać we wspomnieniach dziadków, w szkolnych bibliotekach i podczas podróży. A jeśli ma się jakieś marzenie, trzeba dążyć do tego, by je spełnić – przekonywał podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży, biografista Łukasz Wierzbicki, który zabrał najmłodszych w fascynującą wyprawę do Afryki śladami podróżnika Kazimierza Nowaka.