dsc 540422 kwietnia, w ramach 39. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie z Magdaleną Genow wokół książki „Bułgaria. Złoto i rakija”. Autorka przybliżyła licznie zgromadzonej publiczności tajemnice i anegdoty związane z tym krajem położonym w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach.

Spotkanie rozpoczęło ćwiczenie, w którym podróżniczka zaprezentowała jak Bułgarzy machają głową, gdy mówią „tak” lub „nie”. Następnie opowiedziała o tym, w jaki sposób powstaje rakija i jak się ją pije. Ponadto mówiła o martynicach – laleczkach, bransoletkach czy kolczykach, które Bułgarzy zakładają w marcu i noszą do momentu zobaczenia pierwszego wiosennego ptaka. Ciekawym wątkiem była też tradycja związana z tzw. „Końską Wielkanocą” obchodzoną w pierwszą sobotę Wielkiego Postu. Podróżniczka zdradziła, że w Bułgarii nie pije się na co dzień herbaty, tylko kawę, która jest bardzo popularna i można ją kupić w każdym miejscu. Kraj ten słynie też z najstarszego złota na świecie, które odnaleziono niedaleko Warny oraz licznych wykopalisk archeologicznych. Bułgaria jest drugim na świecie eksporterem róż dlatego słynie z wyrabiania olejków różanych. Magdalena Genow polecała je jako pamiątkę z podróży, na równi z glinianymi naczyniami i koszulkami zawierającymi tradycyjny bułgarski haft. Na zakończenie podróżniczka opowiedziała o kulinarnych upodobaniach Bułgarów oraz w ich rodzimym języku pozdrowiła wszystkich mieszkańców Radzynia. W podziękowaniu za spotkanie Magdalena Genow otrzymała pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” oraz karykaturę, która podobnie jak książka zawierała w sobie elementy złota i rakii.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń i Informator Powiatowy.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://www.podroznik-radzyn.pl/podroznicy/160-magdalena-genow.html

fot. Tomasz Młynarczyk

DSC_5339
DSC_5346
DSC_5351
DSC_5357
DSC_5361
DSC_5362
DSC_5370
DSC_5379
DSC_5381
DSC_5395
DSC_5400
DSC_5404
DSC_5415
DSC_5421
DSC_5433
DSC_5443