"Malarstwo" Renaty Szurygi24 lipca br. radzyńscy miłośnicy sztuki zebrali się w galerii Oranżeria, aby podziwiać obrazy Renaty Szurygi.

Wernisaż pt. „Malarstwo” otworzył kustosz radzyńskiej galerii Arkadiusz Kulpa. Wystawa głównie poświęcona została kwiatom, które jak zaznaczyła autorka bardzo lubi.

W swoim credo artystycznym malarka zaznacza, że „tworzenie jest wewnętrznym przymusem każdego z działających na polu sztuki. W zasadzie nikt tak naprawdę nie wie skąd i dokąd idzie w swych artystycznych poczynaniach. Malując zapominamy i odreagowujemy wszelkie przeciwności związane z naszym istnieniem, chcąc zamknąć je w drewnianych, kolorowych ramach, by już nigdy nam nie zaszkodziły. Fascynacja kolorem, szczególnie złamanym, niedefiniowalnym to sprawa nadrzędna w obrazach, ważniejsza niż przedmiot malowania, aczkolwiek nigdy do końca nie pomijany. Dlatego obrazy moje są często postrzegane jako „puste”, mało żywiołowe, aczkolwiek stonowane i spokojne. Bo czyż spokój ducha nie jest w naszych czasach najważniejszy?”


RENATA SZURYGA urodziła się w 1972 r. w Świdniku. W 1992 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, 1993–1998 studia na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Artystycznym. Dyplom w pracowni prof. Adama Styki. Obecnie pracuje jako instruktor plastyki w dziale artystycznym Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Oprócz malarstwa zajmuje się grafiką (min. wykorzystuje technikę kserografu laserowego), fotografią i rysunkiem. Brała udział w plenerach malarskich w: Suścu, Zwierzyńcu, Łęcznej, Chełmie, Kazimierzu Dolnym, Izbicy, Krasnystawie. Swoje prace wielokrotnie wystawiała w Świdniku, Lublinie, Hrubieszowie, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Łęcznej na wystawach indywidualnych jak też zbiorowych. Od 2010 roku jest członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.


fot. Paweł Żochowski