01Uczestnicy projektu „Czas dla Seniorów” - członkowie radzyńskiego Klubu Seniora poznawali uroki i tajemnice kolejnych ciekawych miast Lubelszczyzny. 24 września odbyli wycieczkę do Włodawy, Chełma i Lublina.

Jadąc przez pojezierze łęczyńsko-włodawskie obserwowali charakterystyczny nizinny krajobraz, w którym często pojawiały się pola z dojrzałymi dyniami – uprawą charakterystyczną dla tego regionu. We Włodawie mieli możność zwiedzić zespół synodalny. Przed wojną 80% mieszkańców 10-tysięcznego miasteczka stanowili żydzi. W czasie wojny zostali wymordowani przez Niemców, głównie w położonym niedaleko Sobiborze. Pozostał po nich zespół budynków, w których znajdowały się 3 synagogi. Obecnie zabudowania zagospodarowane zostały przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Można tam obejrzeć wystawy poświęcone m.in. kulturze żydowskiej, ale także kulturze ludowej mieszkańców regionu oraz bitwom wojny obronnej 1939 roku na Lubelszczyźnie.
Główną atrakcją w czasie pobytu w Chełmie był spacer po kredowym labiryncie, którego korytarze znajdują się kilkanaście metrów pod ulicami Chełma. Seniorzy potkali tam „na żywo” maskotkę Chełma – dobrotliwego i dowcipnego ducha Bielucha, który króluje w kredowych podziemiach, i obejrzeli ciekawe eksponaty odnalezione przez archeologów.
Nastęnie podziwiali jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki baroku w Polsce - wspaniałe wnętrze kościoła pw. Rozesłania św. Apostołów z bogatymi freskami i rzeźbami, projektu Pawła Fontany.
W Lublinie po spacerze po Starówce i odwiedzinach w katedrze spędzili relaksującą godzinę w grocie solnej.
Wycieczki to ważny i atrakcyjny element działalności Klubu Seniora, mający aspekt poznawczy, ale także relaksacyjny i integracyjny. Wcześniej podczas pierwszej edycji Klubu Seniora odbyły się wycieczki do Lublina  ze zwiedzaniem m.in. Starego Miasta i Muzeum Wsi Lubelskiej oraz do Zamościa.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11