64861017 1247062702129952 319148162088435712 oTrzydniowe święto fotografii odbyło się w Radzyniu w dniach 21-23 czerwca. Pałac i jego otoczenie jako tło, wybitni goście, intrygująca tematyka zajęć teoretycznych oraz warsztaty przenoszące modeli i fotografujących w czasy świetoności pałacu – to wszystko sprawiło, że III Radzyńskie Dni Fotografii można zaliczyć do bardzo udanych.

Efekty będzie można podziwać na specjalnej wystawie jesienią.Preludium do RDF była wystawa Marcina Sutryka “Gęby”, która odbyła się 14 czerwca.

W piątek 21 czerwca odbył się wernisaż fotografii Michała Sierpnia "Margines sztuki". Skąd taki tytuł?  Fotografie dotyczyły osób z tatuażem, który przez wielu nadal spychany jest na margines artystyczny- Wykonane fotografie miały na celu „przemycić” tatuaż do świata sztuki. Pierwsze zdjęcia do wystawy powstawały już dwa lata temu, więc przy okazji można było dostrzec progres, jaki w tym czasie wykonał artysta.
Trzeci dzień Radzyńskich Dni Fotografii był spotkaniem z dawnymi fotograficznymi technikami szlachetnymi. Tomasz Wójcicki (Atelier Historyczni), lubelski artysta-fotografik przybliżył uczestnikom tajniki ambrotypii, mokrej płyty kolodionowej. To technika fotograficzna sprzed 150 lat. Dzięki strojom i wyjątkowym stylizacjom mogliśmy się przenieść w czasy epoki świetności Pałacu Potockich. W sesji fotograficznej uczestniczyły rodziny, które poprawnie odpowiedziały na pytania - zagadki konkursu RKF Klatka. Część praktyczna poprzedzona była bardzo ciekawymi wykładami o historii mody i historii fotografii. Organizatorem spotkań był Radzyński Ośrodek Kultury i RKF Klatka.
Gościem ostatniego – czwartego dnia był artysta Robert Pranagal. Tegoroczne RDF poświęcone były fotografii portretowej – zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej.  Wielkie zanteresowanie wzbudził wykład poświęcony manipulacji w fotografii. Przestrzenie Pałacu Potockich, dziedziniec i park okazały się doskonałym planem zdjęciowym. Kilkudziesięciu fotografów/fotografek zmierzyło się z niełatwym tematem, jakim jest fotografia portretowa w świetle zastanym. Dzięki wspaniałym, cierpliwym i wyrozumiałym modelkom (Karolina Pranagal, Joanna Pranagal, Sylwia Iwaniuk, Aleksandra Woroszyło, Elżbieta Kalarus, Ewelina Żywicka), pod czujnym okiem Roberta Pranagala uczestnicy mogli zrealizować zadane tematy. Nad stylizacją i makijażem czuwały: Karolina Pranagal, Joanna Pranagal i radzynianka Ewa Bosko.
Efekty pracy można będzie zobaczyć na jesiennej wystawie . Organizatorami warsztatów były Radzyński Ośrodek Kultury i RKF Klatka.
Tomasz Młynarczyk