DSC 0051Otwarte spotkanie z urbanistą w sprawie zmian w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski” odbyło się 2 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim.

Jak na wstępie wyjaśnił burmistrz Jerzy Rębek, po niemal 50 latach od podjęcia starań, Miasto uzyskało decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie określenia granicy zabytku – zespołu rezydencyjno - urbanistycznego. Brak decyzji w tej sprawie, toczącej się od 1967 roku, utrudniał rozwój miejscowości. - Ta decyzja MKiDN pozwoliła nam podjąć prace nad projektem zmian zagospodarowania przestrzennego.

Włodarz miasta zaznaczył, że spotkanie ma charakter roboczy. - Nie zapadną tutaj żadne wiążące decyzje. Chcemy uspołecznić proces tworzenia studium, który pozwoli później na wprowadzenie zmian zagospodarowania przestrzennego – mówił Jerzy Rębek. - Mam nadzieję, że po tym spotkaniu każdy, kto będzie z niego wychodził, stwierdzi, że wszystko zdąża w dobrym kierunku, a państwa postulaty mogą być zrealizowane. Sam proces jest trudny, ale każde podanie zostanie dokładnie rozpatrzone – dodał burmistrz Radzynia.

Jak wyjaśniał podczas spotkania Jan Gryczon – naczelnik Wydziału Inwestycji i Planowania Przestrzennego, wnioski o zmianę zagospodarowania działki można składać do 14 lutego br. jednak te, które były składane i rozpatrywane przed 2010 rokiem, będą także aktualne.

Dużą część spotkania poświęcono strefie konserwatorskiej, która wcześniej obejmowała niemal całe miasto – począwszy od pałacu, przez kościół Świętej Trójcy, a skończywszy na ulicach: Ostrowieckiej, Warszawskiej, Dąbrowskiego, Międzyrzeckiej, Partyzantów i Kościuszki. Oznaczało to, że budynki stojące przy tych ulicach traktowane były jak obiekty zabytkowe klasy zerowej, a wszelkie prace należało uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Po części ogólnej przystąpiono do indywidualnych rozmów. Mieszkańcy oraz radzyńscy przedsiębiorcy, którzy przybyli na spotkanie, zadawali szczegółowe pytania odnośnie danych działek, warunków i możliwości zmiany ich zagospodarowania. Jak się czasem okazywało, nie każda działka mogła być przekształcona. Powodem była np. przebiegająca nad nią linia wysokiego napięcia czy też biegnący przez nią rów melioracyjny.

DSC_0001.JPG DSC_0003.JPG DSC_0013.JPG

DSC_0015.JPG DSC_0017.JPG DSC_0018.JPG

DSC_0021.JPG DSC_0028.JPG DSC_0030.JPG

DSC_0031.JPG DSC_0038.JPG DSC_0042.JPG

DSC_0051.JPG