Białoruś imperium kontrastów

Piątek, 16 październik 2020 at 18:00

Radzyń Podlaski

Wydarzenia

- Podczas wydarzenia, odbywającego się w ramach 33. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami, obejrzymy niezwykłe zdjęcia, filmy, wysłuchamy dynamicznej opowieści okraszonej anegdotami o kraju którego w ogóle nie znamy – powiedział Robert Mazurek, dyrektor ROK. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, spotkanie będzie też transmitowane na żywo w Telewizji Radzyń.
Na Białorusi wszystko jest godne uwagi, oprócz dość siermiężnej gastronomii, którą znamy z Polski czasów przemian. Białoruś to kraj, w którym prezydent w telewizji uczy, jak się prawidłowo zbiera ziemniaki, jeździ na łyżwach czy remontuje dworce, a podczas gospodarskich wizyt widowiskowo zwalnia z pracy urzędników lub dyrektorów państwowych przedsiębiorstw. Białoruś to nowoczesna, imponująca stolica i wsie, które niewiele zmieniły się od stu lat. Białoruś to jednocześnie sowiecki skansen z wszechobecnymi pomnikami Lenina, a nawet Dzierżyńskiego, i kraj z fantastycznymi obiektami sportowymi dostępnymi dla każdego, kto tylko chce trenować – od kajakarstwa po hokej. Białoruś to i nasza historia – Nowogródek Mickiewicza, Nieśwież Radziwiłłów, królewskie Grodno czy niesamowity Pińsk Kapuścińskiego. To przyroda Puszczy Białowieskiej i zaczarowane, dzikie Polesie z rozlewiskami Prypeci porównywanej z Amazonką. Białoruś to kraj, w którym „Czterech pancernych i psa” puszcza się w telewizji częściej niż w Polsce, a przeciętny Iwan lepiej zna polską literaturę niż przysłowiowy Kowalski. Białoruś to połączenie ognia i wody niespotykane gdzie indziej.
Artur Zygmuntowicz urodził się w 1972 r. Przez dwadzieścia lat pracował w branży farmaceutycznej. W 2016 r. zadebiutował książką poświęconą Polsce Wschodniej „Ziemia o ludzkiej twarzy”, w której przełamuje stereotypowy obraz Polski Wschodniej i jej mieszkańców. Rok później ukazały się jego „Piłeczki w palcach żonglerów” – książka odsłaniająca kulisy funkcjonowania korporacji farmaceutycznych w Polsce. Jest też autorem książek o Białorusi i Gruzji – „Białoruś imperium kontrastów” (2018) i „Gruzja dla początkujących” (2019).
Na 33. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” i Radzyński Ośrodek Kultury. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim oraz Klubokawiarnia Ursa. Spotkanie dofinansowane jest też ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat” oraz portal Kocham Radzyń Podlaski i Telewizja Radzyń. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na www.podroznik-radzyn.pl

red.