policja seniorzyW Miejskim Klubie Seniora 29 stycznia gościł młodszy aspirant Piotr Woszczak asystent ds. profilaktyki społecznej w Wydziale Prewencji Powiatowej Komendy Policji w Radzyniu Podlaskim.

Spotkanie poświęcone było przypomnieniu podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zapobieganiu wyłudzeniom pieniędzy przez bezwzględnych oszustów. Policjant apelował o czujność w kontaktach z osobami nieznajomymi,

Ostrożność i przezorność zawsze obowiązuje

Policjant przypomniał, że piesi powinni korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Tam, gdzie nie ma chodnika, można korzystać z pobocza, jeśli na drodze nie ma pobocza, można iść jezdnią - lewą stroną drogi (!), ale należy pamiętać, by trzymać się jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
Ostatnio wiele się mówiło o przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściach. mł. Asp. Piotr Woszczak podkreślał, że piesi mają pierwszeństwo na przejściach, jednak to ich nie zwalnia z odpowiedzialności. Nadal obowiązuje zasada, że przed przejściem przez jednię należy się zatrzymać i sprawdzić, czy można przejść bezpiecznie. Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, oraz wychodzić nagle spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Kierowca w przypadkach niespodziewanych wtargnięć na jezdnię – nawet na pasach - nie ma możliwości zatrzymania pojazdu w miejscu. - Kierowca ma obowiązek ustąpić pieszemu, który już znajduje się na przejściu (przynajmniej jedną nogą). Policjant zwrócił uwagę, że jeśli przechodzą piesi przez przejście rozdzielone wysepką (np. w Radzyniu koło rond), to muszą po przejściu jednego pasma drogi zatrzymać się i ponownie sprawdzić, czy droga jest wolna.

Odblaski zwiększają bezpieczeństwo

Zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. Jednak warto używać elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym. Szczególnie w jesienne, mgliste wieczory, przy niezbyt intensywnym oświetleniu ulic nie zawsze kierowcy są w stanie zauważyć pieszego. - Nawet mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie. Ale warto zadbać, by odblask był większy i dobrej jakości (z oznaczeniem CE) - zwracał uwagę prelegent. - Dzięki odblaskom pieszy jest widoczny z odległości ok. 300 m, bez nich – kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero, gdy dzieli go od niego odległość ok. 5 m. To, że kierowca widzi nadjeżdżający samochód, nie oznacza, że kierowca też Was widzi – dodał mł. asp. P. Woszczak. Policjant zwracał uwagę na miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Jednym z nich jest skrzyżowanie ul. Ostrowieckiej z ul. Jana Pawła II (przy Pałacu Potockich), gdzie jest dwupasmowy fragment ulicy.

Piesi na ścieżce rowerowej, rowery na chodnikach

Seniorzy byli zainteresowani zasadami ruchu na ścieżce rowerowej, która biegnie nad Białką i jest miejscem spacerów radzynian, uprawiania nordic walking. - Piesi mogą z nich korzystać, ale są na niej „gośćmi”, zatem powinni się poruszać lewą strona i ustępować miejsca rowerzystom „schodzić z drogi”. Kolizja z rowerem też może skutkować złamaniem, stłuczeniem, potłuczeniem, potem potrzebna rehabilitacja. Rolkarzy i jeżdżących na deskorolce obowiązują te same zasady, co pieszych – ostrzegał prelegent.
Chodniki nie są przeznaczone dla rowerzystów. Jeśli chodzi o rowerzystów, to korzystanie przez nich z chodników powinno być bardzo ograniczone do miejsc, gdzie jest niebezpiecznie – policjant wskazywał odcinki drogi krajowej 19 i 63, gdzie jest duże natężenie ruchu, także samochodów ciężarowych, szczególnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Inny warunek umożliwiający rowerzystom korzystanie z chodnika to: szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (te warunki muszą być spełnione łącznie). Rajdy rowerowe po ulicy Ostrowieckiej są nieuprawnione.

Jak nie dać się oszukać wyłudzaczom?

Policjant mówił również o zagrożeniach związanych z różnymi próbami wyłudzeń, z których najpopularniejsze są „na wnuczka”, „na policjanta”, urzędnika czy przedstawiciela handlowego. Sprawa jest aktualna, bo pod koniec ubiegłego roku radzyńska Policja otrzymała 15 podobnych zgłoszeń.
Podkreślił, że Policja nigdy nie żąda pieniędzy, nie telefonuje; patrole policji składają się z dwóch policjantów. Zanim rozpoczną rozmowę muszą się wylegitymować i wyjaśnić, w jakiej sprawie przyszli. Jeden policjant może nas odwiedzić jedynie, gdy jest to dzielnicowy. Warto zajrzeć na stronę internetową Policji i sprawdzić, kto jest dzielnicowym na danej ulicy. W niepewnych sytuacjach lepiej zadzwonić na komendę policji i się upewnić, czy rzeczywiście to policjanci nas odwiedzają. Bezpośredni tel. do PKP w Radzyniu to 83 351 22 10, można zadzwonić na ogólnopolski nr alarmowy 112 i stamtąd zostaniemy właściwie przekierowani.
Gdy otrzymujemy powiadomienie o wypadku w rodzinie, z informacją, że potrzebne są pieniądze, trzeba się skontaktować z kimś rodziny, znajomym, policją, gdzie można zweryfikować, czy to prawda.
- Domokrążców najlepiej w ogóle nie wpuszczać do domów, do bloków, mieszkań. Dobrze jest zapamiętać szczególne cechy wyglądu i mowy osób, które chcą nas na coś namówić, samochodu – np. kolor, numery rejestracyjne – informował policjant. Nie wolno przy „gościach” szukać pieniędzy, pokazując w ten sposób, gdzie je przechowujemy.
Trzeba być bardzo ostrożnym, gdy do domu przybywają przedstawiciele firm, które proponują niższe rachunki za prąd, gaz, telefon. Często nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowym dostawcą tych usług, W ten sposób można nieświadomie zerwać dotychczasową umowę i ponieść dotkliwe straty finansowe. Jeśli chodzi o podpisywanie umów, to najbezpieczniej jest podpisywać je w siedzibie danej firmy.

Mł. asp. Piotr Woszczak wskazywał, że firmy, które dzwonią i zapraszają na bezpłatny pokaz, badanie, odbiór nagrody mają za ukryty cel sprzedaż pościeli, garnków i urządzeń medycznych po zawyżonej cenie.
W ciągu 14 dni można zwrócić zakupiony towar i ponieść tylko koszty przesyłki Jeśli umowa została podpisana w domu lub towar został zakupiony na pokazie.
Seniorzy mieli szereg pytań dotyczących omawianych zagadnień. Prelegent zachęcał, by informować policję o niebezpiecznych sytuacjach, podejrzanych osobach, nieprawidłowych zjawiskach. To pomoże zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, ewentualnie skieruje większą uwagę patroli policji na dany rejon.