01Prace radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego od 8 października będą prezentowane w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wernisaż rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 18. Na wystawie znajdzie się wybór obrazów powstałych po 2000 roku, m.in. „Stroje ludowe”, „Rykowiska”, cykle muzyczny i sacrum. Prace oglądać będzie można do początku listopada. Współorganizatorem wystawy jest Urząd Miasta Radzyń Podlaski.

Przypomnijmy, że od lipca do końca września obrazy Marka Leszczyńskiego z cyklu "Stroje ludowe" prezentowane były w Pekinie w The National Art Museum of China na wystawie zatytułowanej „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”. Polską ekspozycję obejrzało blisko 300 tys. osób i była ona najbardziej obleganą wystawą w NAMOC.

Ekspozycja została zaaranżowana na piątym piętrze muzeum, zajmując całą jego powierzchnię. W otwarciu wystawy wzięło udział ok. 1200 osób – było to wielkie wydarzenie medialne; wernisaż poprzedziła konferencja prasowa. Wystawa została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Towarzyszył jej katalog w wersji elektronicznej, przy którego współautorką była Dominika Leszczyńska.
Prace radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego, w tym wybrane obrazy z cyklu « Stroje ludowe » (cieszyński, nowosądecki, krakowski zachodni, podhalański, żywiecki i kurpiowski z Puszczy Zielonej) zostały zaprezentowane wraz z wycinanką typu « kodra » w sali głównej w postaci monumentalnych wydruków. Sala ta prowadziła z jednej strony do sali tradycji (polskie stroje regionalne i biżuteria, makiety tańców, instrumenty muzyczne), a z drugiej – do sali ze współczesnymi realizacjami polskich projektantów, inspirowanymi sztuką ludową (sztuka użytkowa, meble, naczynia, biżuteria, odzież, itd.). W sali etnodesignu znalazła się też naturalnych rozmiarów lalka Hatsune Miku – ikona współczesnej popkultury, ubrana w strój stylizowany na polski tradycyjny-regionalny (ta wirtualna piosenkarka o głosie wykreowanym w Japonii dzięki najnowszym technologiom syntezy śpiewu na filmie odtwarzanym na wystawie wykonuje polską piosenkę ludową).

Fotografie poniżej - dzięki uprzejmości Państwowego Muzeum Etnograficznego.

01.JPG 02.JPG 03.JPG

04.JPG 05.JPG 06.JPG

07.JPG