DSC 0162Uroczystym odsłonięciem tablicy na Skwerze Podróżników (17.09) rozpoczęło się spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem Arturem Orzechem. To już kolejny globtroter, który wziął udział w „Radzyńskich spotkaniach z podróżnikami”.

Spotkanie w sali pałacu Potockich otworzył inicjator spotkań Robert Mazurek, który zaznaczył, że zbiega się ono z 40. rocznicą powstania Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK przy I LO w Radzyniu i pokrótce przedstawił sylwetkę przybyłego gościa.

Podróżnik rozpoczął spotkanie dość nietypowo. - Witam państwa. Nazywam się Artur Orzech. Ludzie mówią, że mnie znają. Jednak postanowiłem podczas publicznych spotkań przedstawiać się z imienia i nazwiska ponieważ w swoim życiu rozdałem już 32 autografy Krzysztofa Ibisza, 15 Macieja Orłosia – mówił z uśmiechem Artur Orzech.

- Moim celem podczas pisania książki „Wiza do Iranu” było uświadomienie ludziom, że Iran to nie Irak, a Irańczycy to nie Arabowie. Od wielu lat istnieje takie myślenie i oskarżanie tych ludzi o coś, z czym nigdy nie mieli do czynienia. Są to zagrania typowo propagandowe, którym przyświeca niesłuszny cel ludzi, będących u władzy. Będąc tam postanowiłem pokazać Iran swoimi oczami i oczami moich przyjaciół, którzy tam mieszkają – wyjaśniał.
Podróżnik podczas swojego wystąpienia przybliżył słuchaczom kulturę, historię oraz zwyczaje jakie panują w Iranie. Przytoczył także podobieństwa między Irańczykami a Polakami, wśród których znalazła się m.in. ogromna gościnność.

Na zakończenie spotkania burmistrz Jerzy Rębek wręczył podróżnikowi tradycyjny już upominek – karykaturę – autorstwa Przemysława Krupskiego. Mieszkańcy mieli także możliwość obejrzenia wystawy z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. Za działalność na rzecz koła, zostali wyróżnieni także Tadeusz Pietras oraz Ewa Grodzka.

fot. Anna Wasak