rajd04We wtorek 3 października Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim zorganizował XXXIX Pieszy Rajd Kleebergowski przebiegający śladami ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. W imprezie wzięło udział blisko 150 osób reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z trzech powiatów woj. lubelskiego: bialskiego, garwolińskiego i radzyńskiego.

Rajd rozpoczęła zbiórka w sali kina „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim. Po uroczystym rozpoczęciu imprezy przeprowadzony został konkurs wiedzy przygotowany na podstawie książki Jacka Pożarowszczyka pt. „Kleeberg. Generał bez skazy”. Następnie młodzież udała się do Kocka, gdzie na cmentarzu wojennym złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie gen. Franciszka Kleeberga i jego żołnierzy. Kolejnym punktem rajdu była turystyczno-rekreacyjna impreza na orientację rozgrywana w Woli Gułowskiej. Tym samym uczestnicy rajdu poznali kolejne miejsca związane z ostatnią wojną obronną kampanii wrześniowej 1939 r. Tuż po obiedzie młodzież zmierzyła się jeszcze w konkursie sprawnościowym, po czym odbyło się oficjalne zakończenie rajdu połączone z wręczeniem nagród i dyplomów wyróżniającym się uczestnikom.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Wiktoria Skowron z Woli Osowińskiej, wyprzedzając Annę Kaczorek i Zuzannę Mierkiewicz z Czemiernik. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Patrycja Kuźmiuk z Sosnówki, drugie Martyna Pawlik również z Sosnówki, a trzecie Marcin Krasucki z Woli Osowińskiej. Natomiast w pionie szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Gabriela Warwas z I LO w Radzyniu Podlaskim. Na kolejnych miejscach uplasowali się Łukasz Nawrocki (I LO w Radzyniu Podlaskim) i Sylwia Dąbrowska (LO Wisznice). W rywalizacji drużynowej w swoich kategoriach wiekowych zwyciężyły: Szkoła Podstawowa w Czemiernikach, Gimnazjum w Sosnówce i I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim.
Przeprowadzenie imprezy możliwe było dzięki wielkiemu zaangażowaniu Roberta Mazurka i Bogdana Fijałka, a także dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. Byli nimi: Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie.