P1012052Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim obchodziło 17 czerwca jubileusz 20-lecia działalności jako Spółki z o. o. Była to okazja do podsumowania pracy, zaprezentowania osiągnięć i planów na przyszłość, a także złożenia gratulacji i podziękowań zasłużonym pracownikom.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, podczas której modlono się w intencji pracowników obecnych, emerytowanych, a także zmarłych oraz o błogosławieństwo Boże na dalszą działalność.

O godz. 15.30 uczestnicy jubileuszu spotkali się na sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.

Zebranych powitali prezes Zarządu PEC Jerzy Woźniak oraz pracownica Przedsiębiorstwa Aldona Woroniecka. Wśród gości znaleźli się: Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów Waldemar Podsiadły, Wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w Warszawie, pierwszy Prezes PEC Sp. z o. o. Bogusław Regulski, Burmistrz Miasta Jerzy Rębek, Zastępca Burmistrza Tomasz Stephan, Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, Wicestarosta Jan Gil, Dyrektor ds. technicznych PEC Sp., z o. o. w Białej Podlaskiej Mirosław Oleszczuk, Burmistrz Miasta w Latach 1998 – 2002 Józef Korulczyk, dyrektorzy szkół radzyńskich i przedsiębiorstw oraz bardzo liczna grupa pracowników i emerytowanych pracowników oraz członkowie ich rodzin.

PEC ma osiągnięcia i ambitne plany na przyszłość

O historii przedsiębiorstwa, jego rozwoju, osiągnięciach i pracownikach powiedział prezes Jerzy Woźniak. - Obchodzimy dzisiaj jubileusz 20 – lecia powstania PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim. W rzeczywistości przedsiębiorstwo istnieje już czterdzieści lat, a budowało się wtedy, kiedy powstawała nowa dzielnica mieszkaniowa Radzynia oraz szpital powiatowy – podkreślił na wstępie.

- Przedsiębiorstwo ma osiągnięcia gospodarcze, wypracowuje corocznie zysk, ma ambitne plany na najbliższą przyszłość – kontynuował Prezes PEC. - Pragniemy zrealizować inwestycję w ramach odnawialnych źródeł energii i w tym celu pozyskać fundusze europejskie . W końcu maja złożyliśmy stosowny wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jeśli to nam się powiedzie, pozyskamy dodatkową moc, spalając alternatywne paliwo, czyli zrębki drzewne. Ta dodatkowa moc pozwoli pozyskiwać nowych odbiorców oraz równomiernie wykorzystywać moc już posiadaną.

Jerzy Woźniak podkreślił, że PEC nie jest przedsiębiorstwem dużym, ale w mieście dość znaczącym ze względu na dostarczanie ciepła do większości obiektów, szczególnie o dużej kubaturze. - O Spółce niewiele się mówi, bo jeśli nie ma awarii sieci ciepłowniczej, a cena ciepła drastycznie nie rośnie, to nikt nie zastanawia się którędy płynie ciepło i jakie trudności musi pokonać przedsiębiorstwo, aby zaopatrywać odbiorców. Mimo to chcemy być aktywni i na miarę naszych możliwości pragniemy uczestniczyć w życiu naszego miasta. Przykładem takiego zaangażowania jest finansowe wspieranie licznych inicjatyw społecznych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych itp. PEC wpisuje się także w działania proekologiczne, choćby poprzez przeprowadzanie zajęć z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

- Chcemy być także kojarzeni z przykładami dobrej pracy, racjonalnie zorganizowanej, w przyjaznej atmosferze, z dbałością o pracowników i   warunki ich pracy. Dla mnie, a myślę, że i dla naszej kadry zarządzającej ważne jest ułożenie jak najlepszych stosunków w pracy, poszanowanie każdego pracownika – zakończył Prezes Zarządu PEC Jerzy Woźniak.

Nagrody za rzetelną pracę

Dowodem wielkiego zaangażowania w pracę na rzecz Przedsiębiorstwa i miasta są liczne nagrody i wyróżnienia. Sześcioro pracowników zostało uhonorowanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”. W tym gronie znaleźli się: Stanisław Kubaczyński, Zygmunt Ozimkiewicz, Władysław Sokołek, Jolanta Tomczak, Leszek Edward Wołowik oraz Czesław Zabłocki. Odznaczenia nie zostały wręczone na uroczystości ze względu na nieobecność osoby uprawnionej do ich wręczenia. Wymienieni pracownicy otrzymają je w innym terminie.

Natomiast decyzją Prezesa Zarządu medalem „Zasłużony dla PEC Sp. o. o. w Radzyniu Podlaskim” zostało uhonorowanych 20 pracowników i emerytów. W tym gronie znaleźli się: Jerzy Banach, Sławomir Bednarczyk, Ryszard Bieniek, Janusz Bijata, Krystyna Gil, Krzysztof Grochowski, Krzysztof Korulczyk, Andrzej Kozioł, Jan Orłowski, Leszek Osak, Zygmunt Ozimkiewicz, Adam Paszkowski, Zbigniew Patkowski, Edward Patoka, Jan Pawelec, Józef Pawelec, Władysław Sokołek, Halina Strojek, Leszek Wołowik, Andrzej Zgrajka.

PEC daje mieszkańcom Radzynia poczucie bezpieczeństwa

Pierwszy prezes radzyńskiego PEC-u Bogusław Regulski wspominał dawne czasy i nie krył satysfakcji z rozwoju firmy. - Zbudowaliśmy razem coś, czego nie można się wstydzić. Trzeba się cieszyć, że firma się rozwija i myśli perspektywicznie , że macie dobry klimat– mówił. - Pomysł z odnawialnymi źródłami energii postawi system ciepłowniczy na wyższy poziom, PEC zyska status efektywnego systemu ciepłowniczego – to magiczne słowo , które spędza sen z oczu prowadzącym 92% firm. Nauczcie młodych, jak się prowadzi firmę ciepłowniczą z sercem, oddając jej swoją pracę, zaangażowanie, czas, nawet własne narzędzia, jak to było zimą 1986 roku.

Burmistrz Jerzy Rębek podkreślił, że działalność PEC-u daje mieszkańcom miasta poczucie bezpieczeństwa, dzięki systematycznej, rzetelnej codziennej pracy. - Jest to dziedzina życia gospodarczego niezwykle istotna z punktu widzenia mieszkańców Radzynia. Sukces tego przedsiębiorstwa to wynik pracy dziesiątek ludzi przez dziesięciolecia – dziś kieruję do wszystkich słowa szacunku i podziękowania.

Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski zwrócił uwagę na fakt, że jubileusz odbywa się – co podkreślił kapłan w homilii na Mszy św. - w liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, a siedziba PEC znajduje się przy ulicy nazwanej imieniem tego świętego. - Nic w życiu nie dzieje się przypadkiem - mówił A. Adamski i dziękował za dziesięciolecia pracy i serce w nią wkładane, zgodnie ze słowami br. Chmielowskiego, że człowiek ma być dobry jak chleb.

Głos zabrali także wicestarosta Jan Gil oraz były burmistrz Radzynia Józef Korulczyk, który wspominał, jak podczas jego urzędowania (1998-2002), kiedy jako włodarz miasta pełnił jednocześnie funkcje Przewodniczącego Zarządu PEC walczyli o rynek, do sieci włączone zostało I LO, Dom Nauczyciela,osiedle za Herbową , prowadzone były „straszne boje”, żeby pozostawić wyjście dla spółdzielni DOM.

Pierwszy Prezes PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim Bogusław Regulski otrzymał od obecnego Prezesa Jerzego Woźniaka list gratulacyjny i album pt. „Lubelskie. Polska Nasze Dziedzictwo”.

Natomiast Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów Waldemar Podsiadły wręczył na ręce Prezesa Zarządu Jerzego Woźniaka okolicznościowy dyplom uznania dla PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim z okazji Jubileuszu.

Pomagacie w potrzebie

Na zakończenie akademii odbył się koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły, który w przerwach między utworami opowiadał o Orkiestrze i promowaniu przez nią Radzynia na koncertach w kraju i za granicą. Dziękował Przedsiębiorstwu Energetyki Cielnej za finansową pomoc w realizacji zamierzeń artystycznych. - Zawsze nam pomagacie, gdy potrzebujemy pomocy – podkreślał Zbigniew Czuryło. Napomknął też, że PEC ogrzewa pałac, w którym siedzibę ma Państwowa Szkołą Muzyczna. Poruszające wykonanie wspaniałego prawie 1,5-godzinnego koncertu spowodowało, że zebrani dziękowali owacjami na stojąco i domagali się od orkiestry bisów.

Uroczystość zakończył poczęstunek, na którym nie zabrakło jubileuszowego tortu.

Ciepłownia radzyńska została zbudowana 40 lat temu – w 1977 roku. Wchodziła wówczas w skład Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 1987 roku ciepłownia została odłączona od Spółdzielni i weszła w skład Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Usamodzielnienie się przedsiębiorstwa nastąpiło dopiero w 1992 r., natomiast 1 lipca 1997 roku powstała spółka z o. o. I to jest ten moment, który dzisiaj świętujemy. Można dzisiaj mówić o trzech znaczących datach: 40-leciu zbudowania ciepłowni, 25-leciu usamodzielnienia się oraz 20-leciu działalności jako spółka. Pierwszym dyrektorem, a później prezesem zarządu był Pan Bogusław Regulski.

Ważniejsze wydarzenia:

- 1985 r. podłączenie Osiedla Bulwary,

- 1994 r. likwidacja małych kotłowni w centrum miasta,

- 1997 r. podłączenie Pałacu Potockich,

- 2001 r. podłączenie Urzędu Miasta i tzw. osiedla za Herbową,

- 2006 r. podłączenie budynku Urzędu Skarbowego,

- 2007 r. podłączenie Szkoły Podstawowej nr 2 i budynków siąsiadujących,

- 2010 r. powtórne podłączenie spitala,

- 2012 r. podłączenie basenu.

Inne ważne działania w źródle ciepła:

- 2006 – 2016 całkowite zmodernizowanie trzech obecnie funkcjonujących kotłów wraz z instalacją odpylania i automatyką,

- 2014 r. kompleksowa modernizacja pompowni,

- 2016 r. modernizacja stacji zmiękczania i odgazowania wody sieciowej.

Na przestrzeni dwudziestu lat wzbogaciliśmy się o 7,7 km sieci cieplnych.

Od 2016 roku PEC jest wyłączony z systemu EU ETS, czyli nie musi rozliczać się z emisji CO2 (kupować uprawnień do emisji).