herbRadzyń znalazł się na liście 255 średnich miast, które objęte zostały rządowym programem Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Umieszczony został także wśród 122 miast (w tym 9 miast z województwa lubelskiego, oprócz Radzynia są to Kraśnik, Chełm, Hrubieszów, Zamość, Biała Podlaska, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw i Biłgoraj), tracących funkcje gospodarcze i społeczne. To oznacza wielorakie wsparcie rozwoju naszego miasta.

- Nasza przyszłość rysuje się w korzystnych barwach, nie jesteśmy zapomniani. Wpływ na te środki będzie miało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – mówi burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju szacowana wartość wsparcia jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta to ponad 2,5 mld zł. MR przygotowało, zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, pakiet działań dla miast średnich. Jego główne elementy to dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju – Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego – zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. Szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju.

Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014 - 2020.

– W Ministerstwie Rozwoju przygotowaliśmy dla miast średnich narzędzia, których wykorzystanie zależy wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno-gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski – podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Pakiet działań dla miast średnich składa się z trzech zasadniczych faz. Faza pierwsza zostaje uruchomiona już dziś i polega ona na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów Pakietu. Nie jest to jednak zbiór zamknięty – pracujemy nad tym, aby Pakiet poszerzał się o kolejne inicjatywy – zaznaczył wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.

Celem wprowadzenia Pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

- Za ogromny sukces uważam fakt, że znaleźliśmy się w gronie miast objętych programem, który wzmocni naszą infrastrukturę, ale jednocześnie zapewni możliwości wszechstronnego rozwoju gospodarczego, bo kolejność jest taka, że rozwój infrastruktury przyciąga inwestorów. Jesteśmy małym, uroczym miasteczkiem, ale możemy stać się bardziej atrakcyjni, bo trasy, jakie tu przebiegają sprawiają, że dostępność do reszty Polski i Europy będzie większa - komentuje burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. -Wyrażam wdzięczność obecnemu rządowi polskiemu, bo poprzednie dopuściły do tego, że były zapóźnienia, który zwrócił uwagę na Radzyń Podlaski i daje nam szansę na równomierny w skali Polski rozwój i bardzo nam potrzebny - dodaje włodarz miasta.

źródło https://www.mr.gov.pl