DSC 007„Biblioteka. Oczywiście!”, to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, organizowanego pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 8-15 maja 2017 roku. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim wraz z Filiami włączyła się do obchodów i przygotowała szereg atrakcji. Każdego dnia w bibliotece zaplanowane były ciekawe wydarzenia. Oferta Tygodnia Bibliotek skierowana była do różnych grup wiekowych.

Obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek 8 maja w Dniu Bibliotekarzy i Bibliotek warsztatami rękodzieła „Nitką malowane”. Efektem dwóch spotkań (w MBP i w Filii nr 2 przy ulicy Spółdzielczej 8) były niepowtarzalne, ręcznie wykonane zakładki do książek przez liczne grupy uczestników. Zajęcia prowadzone były przez firmę „Szarfa”, promującą polskie rękodzieło nowatorską metodą M-N-V. Był to czas relaksu i dobrej zabawy.

Ważnym wydarzeniem w kalendarzu obchodów biblioteki, wypadającym w drugim dniu Tygodnia Bibliotek, było spotkanie autorskie z Józefem Henem.

Pisarz, publicysta, dramaturg, reportażysta oraz scenarzysta filmowy w wieku 94 lat odwiedził rodzinne strony swoich przodków, o których wspomina w książce „Nowolipie”. Wątek radzyński przewijał się przez całe spotkanie i budził dużo emocji. Opowieściom, wspomnieniom i pytaniom nie było końca. Miłym akcentem okazały się dokumenty, znalezione w zasobach Archiwum Państwowego w Radzyniu Podlaskim przez kierownik dr Joannę Kowalik-Bylicką i przekazane gościowi w prezencie. Ponadto pracownicy Miejskiej Biblioteki podarowali zdjęcie domu rodzinnego pisarza (przy ulicy Ostrowieckiej) autorstwa radzyńskiego fotografa, Tomasza Młynarczyka.

Rozmowę z Józefem Henem moderowała Renata Sieromska, polonistka i logopeda z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

W środę, 10 maja w czytelni zgromadzili się pracownicy bibliotek i przedstawiciele władz samorządowych na III Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego, które rozpoczęła Grażyna Kratiuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim. Celem forum było ukazanie bibliotek jako miejsc inspiracji i potencjału dla wszechstronnego rozwoju lokalnego społeczeństwa, a także nawiązanie współpracy wśród bibliotekarzy oraz wymiana doświadczeń. Gratulacje i życzenia dla bibliotekarzy z okazji ich święta złożył Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek i zastępca Tomasz Stephan.
Mieliśmy też okazję wysłuchać dwóch wykładów: „Głodne mózgi. Potrzeby neurodydaktyczne czytelników biblioteki” Renaty Sieromskiej z ZSP w Radzyniu Podlaskim oraz „Pomysł na Bibliotekę na przykładzie mediateki Biblio” Grzegorza Woźniaka, kierownika Biblioteki Multimedialnej Biblio z Filii nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Czwartego dnia Tygodnia Bibliotek odwiedził nas Maurycy Polaski – znany artysta sceny kabaretowej, współzałożyciel Kabaretu pod Wyrwigroszem oraz autor zabawnych i pouczających książek: „Wierszyki na giętkie języki”, „Żabki i żabki czyli słowne pułapki”, „Corrida językowa czyli 10 byków głównych”. W swoim wystąpieniu gość szczególny nacisk położył na poprawność języka i podkreślał błędy, które najczęściej popełniamy, a ilustrował to swoimi wierszami. Spotkanie odbyło się w Filii nr 1 dla dzieci i młodzieży.

Natomiast w piątkowe popołudnie w Filii nr 2 MBP odbył się wernisaż prac haftu krzyżykowego Ewy Stephan i Barbary Nikończuk. Autorki podkreśliły, że proces powstawania obrazów jest długi i pracochłonny, ale efekt końcowy jest wyjątkowy, co mogliśmy podziwiać na spotkaniu. Dodatkowo haftowanie daje autorkom możliwość relaksu i wyciszenia. Obie panie są czytelniczkami biblioteki, należącymi do Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas całego Tygodnia Bibliotek odbywały się zajęcia biblioteczne, tematycznie związane z książką i biblioteką, np. „Historia książki i druku”, Czarna książka kolorów”, „Budowa książki”, „Spotkania z książką”, w których uczestniczyły: Grupa Smerfy z Niepublicznego Przedszkola Kacperek, grupa Żabki i Jeżyki z Przedszkola Miejskiego, Przedszkole w Suchowoli, dzieci z ZS w Zabielu, Świetlicy SP nr 2, SOSW im. Z. Sękowskiej i podopieczni DŚDS, a także 6. Gromada Zuchowa „Ogniki” 1. Szczepu Harcerskiego „Infiniti”.

Istotą podjętych działań jest, by biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w krajobraz kulturowy regionu. Zmieniające się funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, zdobywać potrzebne informacje, ale też obejrzeć wystawę, film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi i poznać nowoczesne technologie. Biblioteka to przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.