Do Urzędu Miasta 5 kwietnia dotarło pismo Ministra Infrastruktury i Budownictwa, z którego wynika, że Ministerstwo przychyliło się do wniosku Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Jerzego Rębka w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego przy DK 19 łączącego ul. Międzyrzecką z ul. Budowlanych.

Przy ulicy Budowlanych rozwija się dzielnica przemysłowa Radzynia, powstają nowe miejsca pracy, obok istniejących, wkrótce też powstaną nowe mieszkania socjalne. W związku z tym konieczne jest bezpieczne połączenie tego miejsca z centrum miasta. Obecnie, aby dojść/ dojechać do ulicy Budowlanych z Międzyrzeckiej, trzeba skorzystać z kilkusetmetrowego odcinka obwodnicy Radzynia - drogi krajowej 19. Dla pieszych czy rowerzystów nie jest to bezpieczne z powodu braku szerokich poboczy, a po DK 19 porusza się z dużą prędkością wiele tirów.

W związku z tym już w ubiegłym roku (2016) Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski skierował wniosek do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego łączącego ulice Międzyrzecką z Budowlanych wzdłuż drogi krajowej 19. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie. 5 kwietnia do Urzędu Miasta wpłynęło pismo, z którego wynika, że Minister Infrastruktury i Budownictwa polecił dyrektorowi GDDKiA "przygotowanie przedmiotowe zadania" w ramach środków budżetu państwa. Zatem ul. Międzyrzecka połączona zostanie z ul. Budowlanych ciągiem pieszo-rowerowym. Ścieżka zostanie zbudowana za linią drzew, po prawej stronie drogi, idąc od Radzynia w kierunku Budowlanych.

- Będzie to bezkolizyjne, dogodne usprawnienie komunikacyjne na odcinku od centrum miasta do ulicy Budowlanych. Jest to niezwykle istotne dla mieszkańców ulicy Budowlanych i osób pracujących w zakładach znajdujących się w strefie przemysłowej – mówi burmistrz Jerzy Rębek. Włodarz dodaje, że odcinek ten stanie się w przyszłości fragmentem ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej do Białki i dalej - do stacji kolejowej. A więc chodzi o bezpieczny dojazd czy dojście do pracy, do domu, drogę do szkoły dla dzieci, ale także - atrakcyjną formę rekreacji dla mieszkańców Radzynia i gminy Radzyń oraz odwiedzających nasze miasto. Będzie to zatem bardzo ważna inwestycja, warta kilkaset tysięcy złotych, finansowana z budżetu państwa – a więc stanowiąca wartość dodaną dla Radzynia.

Na pytanie, kiedy możemy się spodziewać realizacji inwestycji, burmistrz odpowiada: - W piśmie, które otrzymałem, nie zostało to określone, ale skoro w kwietniu uzyskujemy zapewnienie od Ministra Infrastruktury i Budownictwa, to znaczy, że jeszcze w tym roku będą podjęte prace projektowe, mam nadzieję, że rozpoczną się też prace związane z budową.