Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany Skwer na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim od 21 maja nosi imię Podróżników. Informuje o tym tablica odsłonięta w czwartek przez burmistrza Jerzego Rębka wspólnie z "żywą legendą kajakarstwa", Podróżnikiem Roku 2015 w konkursie National Geographic - Aleksandrem Dobą, który był gościem 13 edycji "Radzyńskich spotkań z podróżnikami". Kajakarz odsłonił również poświęconą mu tabliczkę - pierwszą upamiętniającą wizyty sławnych podróżników w Radzyniu.

Okazało się, że dla globtroterów i ich radzyńskich fanów nie ma złej pogody. Mimo iż czwartkowe popołudnie było  pochmurne i deszczowe, na uroczystości otwarcia Skweru zgromadziło się dość liczne grono miłośników podróży. Wśród gości uroczystości byli m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego - Marcin Czyżak, Wójt Gminy Borki Radosław Sałata, Wójt Gminy Ulan - Majorat Jarosław Koczkodaj, dyrektorzy szkół, spółek miejskich, miłośnicy podróży i spotkań z podróżnikami z Radzynia i  powiatu radzyńskiego.

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość poprowadził Robert Mazurek - inicjator i główny organizator "Radzyńskich spotkań z podróżnikami". Na wstępie kilka zdań poświęcił samym "Spotkaniom", które okazały się "strzałem w dziesiątkę", od 2012 roku gromadzą liczną widownię.- Każde z odbytych dotychczas spotkań to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści, spotkania z nietuzinkową osobowością, zdobycia wiedzy o dalekich, egzotycznych i tajemniczych miejscach odległych geograficznie i kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, pokaz slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek ostatnio - nawet zapachów - przypominał R. Mazurek.
"Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami" to wspólne przedsięwzięcie Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych i Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego Nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym. Od początku organizacyjnie i finansowo wspierał je Jerzy Rębek - wówczas poseł na Sejm, obecnie burmistrz Radzynia. Dzięki niemu w grudniu 2014 roku powstał pomysł utworzenia Skweru Podróżników - pierwszego takiego przedsięwzięcia w Polsce.- Chcemy, by każdy podróżnik przyjeżdżający do Radzynia odsłaniał swoją tabliczkę, która będzie upamiętnieniem jego wizyty w naszym mieście - mówił włodarz miasta. Jerzy Rębek podkreślił, że ta inicjatywa obrazuje zainteresowanie środowiska radzyńskiego spotkaniami z ciekawymi ludźmi.- Będzie tu wiele tabliczek upamiętniających ważnych, ciekawych ludzi, którzy zasłynęli nie tylko w Polsce, ale i na świecie - zapowiedział burmistrz Radzynia.

Po odsłonięciu tablicy z nazwą skweru Robert Mazurek bliżej zaprezentował Aleksandra Dobę. Następnie podróżnik odsłonił tabliczkę z niedźwiedzią łapą, w którą wpisane zostało jego imię i nazwisko.
- W herbie Radzynia jest niedźwiedź, stąd pomysł na logo "Radzyńskich spotkań z podróżnikami" oraz pamiątkowych tabliczek. Będzie ich przybywać, niedźwiedź będzie "wędrował" po skwerze - zapewnił Robert Mazurek.

Aleksander Doba wyraził nadzieję, że Skwer Podróżników będzie dodatkową atrakcją Radzynia. Podzielił się własną receptą na sukces:- Marzyć, planować - solidnie przygotowywać się do ich realizacji, wreszcie je realizować. To działa także w innych dziedzinach - zapewniał. Kajakarz podczas swego pobytu w Radzyniu 21 maja spotkał się jeszcze z publicznością w Radzyńskim Ośrodku Kultury, a 22 maja w I LO z młodzieżą szkół z Radzynia i powiatu radzyńskiego.

Aleksander Doba urodził się w 1946 roku, jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Od lat 70. mieszka w Policach.
Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki od kontynentu do kontynentu - z Afryki do Ameryki Południowej, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni, a następnie powtórzył swój fenomenalny wyczyn na trasie z Lizbony na Florydę.
Oprócz dwóch wypraw transatlantyckich ma w swoim dorobku także mnóstwo innych osiągnięć, spośród których wielu dokonał jako pierwszy. Między innymi: w 1989 r. przepłynął Polskę kajakiem "po przekątnej" z Przemyśla do Świnoujścia (1149 km w 13 dni), w 1991 r. opłynął morską granicę Polski (z Polic do Elbląga), w 1999 r. samotnie opłynął kajakiem Bałtyk (4227 km w 80 dni), a w roku 2000 dotarł kajakiem za koło podbiegunowe, wiosłując z Polic do Narviku (5369 km w 101 dni). Ponadto w roku 2009 jako pierwszy Polak opłynął składanym kajakiem jezioro Bajkał (1954 km w 41 dni). Światową sławę przyniosło mu jednak okiełznanie Oceanu Atlantyckiego.
 

otwarcie_skweru_podroznikow_2015_1.jpg otwarcie_skweru_podroznikow_2015_10.jpg otwarcie_skweru_podroznikow_2015_2.jpg

otwarcie_skweru_podroznikow_2015_3.jpg otwarcie_skweru_podroznikow_2015_4.jpg otwarcie_skweru_podroznikow_2015_5.jpg

otwarcie_skweru_podroznikow_2015_6.jpg otwarcie_skweru_podroznikow_2015_7.jpg otwarcie_skweru_podroznikow_2015_8.jpg

otwarcie_skweru_podroznikow_2015_9.jpg

Zdjęcia: Karol Niewęgłowski