Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 26 Czerwiec 2017    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł
  • Radzyńskie obchody Święta Narodowego 3 Maja

    Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Radzyniu stały się okazją do podkreślenia roli związanych z Radzyniem Ignacego i Stanisława Kostki Potockich oraz radzyńskiego Pałacu w formowaniu zapisów Ustawy Rządowej oraz do apelu o jedność i współpracę w trosce o zachowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego miasta.

  • Dotacje na park jeszcze nie przepadły!

    Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą z dn. 21 lutego br. anulował konkurs, w którym Miasto Radzyń Podlaski składało wniosek o dotację i w którym wniosek ten został ze względów formalnych odrzucony. W lipcu będzie można zgłaszać wnioski od nowa.

  • Poświęcenie Krzyża Jubileuszowego na Skwerze 1050-lecia Chrztu Polski

    Obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwieńczyła w Niedzielę Palmową uroczystość poświęcenia Krzyża Jubileuszowego. Wydarzenie stało się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar wiary przyjętej przez naszych przodków i przekazanej kolejnym pokoleniom oraz podsumowania historycznych wydarzeń.

  • Zapraszamy na oficjalną stronę Pałacu Potockich

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany Skwer na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim od 21 maja nosi imię Podróżników. Informuje o tym tablica odsłonięta w czwartek przez burmistrza Jerzego Rębka wspólnie z "żywą legendą kajakarstwa", Podróżnikiem Roku 2015 w konkursie National Geographic - Aleksandrem Dobą, który był gościem 13 edycji "Radzyńskich spotkań z podróżnikami". Kajakarz odsłonił również poświęconą mu tabliczkę - pierwszą upamiętniającą wizyty sławnych podróżników w Radzyniu.

Okazało się, że dla globtroterów i ich radzyńskich fanów nie ma złej pogody. Mimo iż czwartkowe popołudnie było  pochmurne i deszczowe, na uroczystości otwarcia Skweru zgromadziło się dość liczne grono miłośników podróży. Wśród gości uroczystości byli m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego - Marcin Czyżak, Wójt Gminy Borki Radosław Sałata, Wójt Gminy Ulan - Majorat Jarosław Koczkodaj, dyrektorzy szkół, spółek miejskich, miłośnicy podróży i spotkań z podróżnikami z Radzynia i  powiatu radzyńskiego.

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość poprowadził Robert Mazurek - inicjator i główny organizator "Radzyńskich spotkań z podróżnikami". Na wstępie kilka zdań poświęcił samym "Spotkaniom", które okazały się "strzałem w dziesiątkę", od 2012 roku gromadzą liczną widownię.- Każde z odbytych dotychczas spotkań to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści, spotkania z nietuzinkową osobowością, zdobycia wiedzy o dalekich, egzotycznych i tajemniczych miejscach odległych geograficznie i kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, pokaz slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek ostatnio - nawet zapachów - przypominał R. Mazurek.
"Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami" to wspólne przedsięwzięcie Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych i Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego Nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym. Od początku organizacyjnie i finansowo wspierał je Jerzy Rębek - wówczas poseł na Sejm, obecnie burmistrz Radzynia. Dzięki niemu w grudniu 2014 roku powstał pomysł utworzenia Skweru Podróżników - pierwszego takiego przedsięwzięcia w Polsce.- Chcemy, by każdy podróżnik przyjeżdżający do Radzynia odsłaniał swoją tabliczkę, która będzie upamiętnieniem jego wizyty w naszym mieście - mówił włodarz miasta. Jerzy Rębek podkreślił, że ta inicjatywa obrazuje zainteresowanie środowiska radzyńskiego spotkaniami z ciekawymi ludźmi.- Będzie tu wiele tabliczek upamiętniających ważnych, ciekawych ludzi, którzy zasłynęli nie tylko w Polsce, ale i na świecie - zapowiedział burmistrz Radzynia.

Po odsłonięciu tablicy z nazwą skweru Robert Mazurek bliżej zaprezentował Aleksandra Dobę. Następnie podróżnik odsłonił tabliczkę z niedźwiedzią łapą, w którą wpisane zostało jego imię i nazwisko.
- W herbie Radzynia jest niedźwiedź, stąd pomysł na logo "Radzyńskich spotkań z podróżnikami" oraz pamiątkowych tabliczek. Będzie ich przybywać, niedźwiedź będzie "wędrował" po skwerze - zapewnił Robert Mazurek.

Aleksander Doba wyraził nadzieję, że Skwer Podróżników będzie dodatkową atrakcją Radzynia. Podzielił się własną receptą na sukces:- Marzyć, planować - solidnie przygotowywać się do ich realizacji, wreszcie je realizować. To działa także w innych dziedzinach - zapewniał. Kajakarz podczas swego pobytu w Radzyniu 21 maja spotkał się jeszcze z publicznością w Radzyńskim Ośrodku Kultury, a 22 maja w I LO z młodzieżą szkół z Radzynia i powiatu radzyńskiego.

Aleksander Doba urodził się w 1946 roku, jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Od lat 70. mieszka w Policach.
Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki od kontynentu do kontynentu - z Afryki do Ameryki Południowej, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni, a następnie powtórzył swój fenomenalny wyczyn na trasie z Lizbony na Florydę.
Oprócz dwóch wypraw transatlantyckich ma w swoim dorobku także mnóstwo innych osiągnięć, spośród których wielu dokonał jako pierwszy. Między innymi: w 1989 r. przepłynął Polskę kajakiem "po przekątnej" z Przemyśla do Świnoujścia (1149 km w 13 dni), w 1991 r. opłynął morską granicę Polski (z Polic do Elbląga), w 1999 r. samotnie opłynął kajakiem Bałtyk (4227 km w 80 dni), a w roku 2000 dotarł kajakiem za koło podbiegunowe, wiosłując z Polic do Narviku (5369 km w 101 dni). Ponadto w roku 2009 jako pierwszy Polak opłynął składanym kajakiem jezioro Bajkał (1954 km w 41 dni). Światową sławę przyniosło mu jednak okiełznanie Oceanu Atlantyckiego.
 


Zdjęcia: Karol Niewęgłowski

 

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego