Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 21 Październik 2017    |    Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany Skwer na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim od 21 maja nosi imię Podróżników. Informuje o tym tablica odsłonięta w czwartek przez burmistrza Jerzego Rębka wspólnie z "żywą legendą kajakarstwa", Podróżnikiem Roku 2015 w konkursie National Geographic - Aleksandrem Dobą, który był gościem 13 edycji "Radzyńskich spotkań z podróżnikami". Kajakarz odsłonił również poświęconą mu tabliczkę - pierwszą upamiętniającą wizyty sławnych podróżników w Radzyniu.

Okazało się, że dla globtroterów i ich radzyńskich fanów nie ma złej pogody. Mimo iż czwartkowe popołudnie było  pochmurne i deszczowe, na uroczystości otwarcia Skweru zgromadziło się dość liczne grono miłośników podróży. Wśród gości uroczystości byli m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego - Marcin Czyżak, Wójt Gminy Borki Radosław Sałata, Wójt Gminy Ulan - Majorat Jarosław Koczkodaj, dyrektorzy szkół, spółek miejskich, miłośnicy podróży i spotkań z podróżnikami z Radzynia i  powiatu radzyńskiego.

Skwer Podróżników w Radzyniu zainaugurowany

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość poprowadził Robert Mazurek - inicjator i główny organizator "Radzyńskich spotkań z podróżnikami". Na wstępie kilka zdań poświęcił samym "Spotkaniom", które okazały się "strzałem w dziesiątkę", od 2012 roku gromadzą liczną widownię.- Każde z odbytych dotychczas spotkań to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści, spotkania z nietuzinkową osobowością, zdobycia wiedzy o dalekich, egzotycznych i tajemniczych miejscach odległych geograficznie i kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, pokaz slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek ostatnio - nawet zapachów - przypominał R. Mazurek.
"Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami" to wspólne przedsięwzięcie Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych i Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego Nr 21 przy I Liceum Ogólnokształcącym. Od początku organizacyjnie i finansowo wspierał je Jerzy Rębek - wówczas poseł na Sejm, obecnie burmistrz Radzynia. Dzięki niemu w grudniu 2014 roku powstał pomysł utworzenia Skweru Podróżników - pierwszego takiego przedsięwzięcia w Polsce.- Chcemy, by każdy podróżnik przyjeżdżający do Radzynia odsłaniał swoją tabliczkę, która będzie upamiętnieniem jego wizyty w naszym mieście - mówił włodarz miasta. Jerzy Rębek podkreślił, że ta inicjatywa obrazuje zainteresowanie środowiska radzyńskiego spotkaniami z ciekawymi ludźmi.- Będzie tu wiele tabliczek upamiętniających ważnych, ciekawych ludzi, którzy zasłynęli nie tylko w Polsce, ale i na świecie - zapowiedział burmistrz Radzynia.

Po odsłonięciu tablicy z nazwą skweru Robert Mazurek bliżej zaprezentował Aleksandra Dobę. Następnie podróżnik odsłonił tabliczkę z niedźwiedzią łapą, w którą wpisane zostało jego imię i nazwisko.
- W herbie Radzynia jest niedźwiedź, stąd pomysł na logo "Radzyńskich spotkań z podróżnikami" oraz pamiątkowych tabliczek. Będzie ich przybywać, niedźwiedź będzie "wędrował" po skwerze - zapewnił Robert Mazurek.

Aleksander Doba wyraził nadzieję, że Skwer Podróżników będzie dodatkową atrakcją Radzynia. Podzielił się własną receptą na sukces:- Marzyć, planować - solidnie przygotowywać się do ich realizacji, wreszcie je realizować. To działa także w innych dziedzinach - zapewniał. Kajakarz podczas swego pobytu w Radzyniu 21 maja spotkał się jeszcze z publicznością w Radzyńskim Ośrodku Kultury, a 22 maja w I LO z młodzieżą szkół z Radzynia i powiatu radzyńskiego.

Aleksander Doba urodził się w 1946 roku, jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Od lat 70. mieszka w Policach.
Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki od kontynentu do kontynentu - z Afryki do Ameryki Południowej, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni, a następnie powtórzył swój fenomenalny wyczyn na trasie z Lizbony na Florydę.
Oprócz dwóch wypraw transatlantyckich ma w swoim dorobku także mnóstwo innych osiągnięć, spośród których wielu dokonał jako pierwszy. Między innymi: w 1989 r. przepłynął Polskę kajakiem "po przekątnej" z Przemyśla do Świnoujścia (1149 km w 13 dni), w 1991 r. opłynął morską granicę Polski (z Polic do Elbląga), w 1999 r. samotnie opłynął kajakiem Bałtyk (4227 km w 80 dni), a w roku 2000 dotarł kajakiem za koło podbiegunowe, wiosłując z Polic do Narviku (5369 km w 101 dni). Ponadto w roku 2009 jako pierwszy Polak opłynął składanym kajakiem jezioro Bajkał (1954 km w 41 dni). Światową sławę przyniosło mu jednak okiełznanie Oceanu Atlantyckiego.
 


Zdjęcia: Karol Niewęgłowski

 

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

ostrzezenia

KALENDARZ WYDARZEŃ

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

„Raz się żyje”

22 październik 2017 18:00

Zapraszamy na Recital Chopinowski w ramach XXXIV Dni Karola Lipińskiego

28 październik 2017 18:00

Wystawa plastikowych modeli redukcyjnych

29 październik 2017 12:00

GOSPODARKA ODPADAMI

Gospodarka odpadami

PAŁAC POTOCKICH

Palac Potockich

BUDŻET OBYWATELSKI

budzet obywatelski

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej Komórkowy system informowania mieszkańców Telefon dla osób niepełnosprawnych Elektroniczna Skrzynka podawcza Darmowy internet Hotspot Dyżury aptek Zdjęcie Komunikaty Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowegokarta duzej rodzinyjawny rejestr

BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA

ZAPROSZENIA

Zaproszenia na Sesje Rady Miasta

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

e mapa radzyn podl

REWITALIZACJA MIASTA

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego